Arap'ın yalellisi bitti, rap'i var!

Arap'ın yalellisi bitti, rap'i var!
Arap'ın yalellisi bitti, rap'i var!

Suriyeli beş gencin kurduğu ?Rap Mültecileri? adlı grubun tek kadın üyesi Aliye Hicah (ortada) aynı zamanda ülkenin de tek kadın rap?çisi... FOTOĞRAF: HEDİYE LEVENT / AA

Arap dünyası yeni yeni rap müzikle tanışıyor. Suriyeli birkaç gruptan biri olan 'Rap Mültecileri' de Filistin, Irak, amaçsızlık gibi mesajlı şarkılarıyla dikkat çekiyor

ŞAM - Suriye’de yeni yeni ortaya çıkan birkaç rap grubundan biri olan ‘Rap Mültecileri’ (Refugees of Rap), Arap edebiyatı ve müziğinden besleniyor. Arapça rap yapan grubun karşılaştığı en büyük sorunsa kendi toplumlarına mesajlarını ulaştıramamak.
Aileleri Irak, Filistin, Cezayir gibi ülkelerden çeşitli nedenlerle Suriye’ye göç eden beş gencin kurduğu grup, rap müziğini topluma kabullendirmeyi ve mesajlarının anlaşılmasını sağlamayı amaçlıyor. Mesajı olmayan şarkıları ‘ticari’ olarak değerlendiren grup üyeleri Filistin, Irak, aşk, amaçsızlık, aile gibi konularda şarkılar yapıyor. Eminem, 50 Cent gibi grup ve şarkıcıların ‘amaçsız ve mesajsız şarkılar’ yazdıklarını savunan grup üyeleri, çalışmalarını evlerinde bir araya gelerek sürdürüyor.

Kimliğimiz, sorunlarımız var
İlk şarkılarında kendi hikâyelerini anlatan gruptan Ahmet Zerruh, evindeki bir odayı stüdyo olarak kullanılmak üzere hazırlıyor. Grup üyelerinden Yasir Ceymus, Filistinli olduğunu, ancak ailesinin 1967’deki Arap-İsrail savaşı nedeniyle Suriye’ye yerleştiğini belirtiyor. Ceymus, Filistin sorunu ve genç neslin Arap halkı tarafından yeterince önemsenmediğini ifade ederek, “Araplar 50 yıldan fazladır aşkı konuşuyorlar ama hiç kimse bizi ve yaptıklarımızı umursamıyor” diyor.
Halen çok sayıda Filistinli göçmenin bulunduğu Yarmuk’ta yaşayan Ceymus, grubun amaçlarını şöyle açıklıyor: “Biz Arap’ız, İngiliz değiliz. Kendi kimliğimiz, kendi sorunlarımız var. Parti müziği yaptık ama onun bile mesajı vardı. Arap melodilerini ve müziğini kullanıyoruz. Feyruz ve Nizar Kabbani gibi birçok Arap sanatçıdan esinleniyoruz. Gençler mesajı alsın, yaşlılar Arap melodileri nedeniyle bizi dinlesin istiyoruz. Kesinlikle küfür kullanmıyoruz. Çünkü küfür kötülükten gelir ve biz kötülüğe karşıyız. Şarkılarımızda Filistin sorunu, yeni neslin amaçsızlığı gibi sorunları işliyoruz. Bunun dışında ABD’ye ya da İsrail’e olan tepkilerimizi de şarkılarımızda anlatıyoruz.”
Rap müziğiyle ilgilenen gençlere ve yeni kurulan gruplara yardımcı olmaya çalıştıklarını belirten Ceymus, “Suriye’de rap müziği ve kültürü yeni oluşuyor. Amacı ve anlamı olan bir başlangıç olursa öyle devam eder. Bu nedenle yeni kurulan gruplara yardımcı olmaya çalışıyoruz. Onlara şarkı yazıyoruz, şarkılarını gözden geçiriyoruz, kayıt yapmalarına yardım ediyoruz. Bunları ücretsiz yapıyoruz çünkü daha fazla grup kurulsun istiyoruz” diyor.

Agresif değil, gerçekçi...
Grubun tek kadın üyesi olan Aliye Hicah, Suriye’de rap müziği yapan tek kadın aynı zamanda. Şam Üniversitesi’nde gazetecilik eğitimi alan Hicah, grubun mesajının ‘Uyuma!’ olduğunu belirterek, genç neslin etrafında olup biteni umursamadığını, sadece tükettiğini’ söylüyor. Rap’in Suriye için yeni bir tür olduğunu belirten Hicah, rap şarkılarında çok kelime kullanılabildiğini, bu sayede kendilerini daha iyi ifade edebildiklerini vurguluyor.
Cezayir asıllı Zerruh, “Rap’le içinden geçen her şeyi anlatabilirsin. Aslında agresif değil, gerçekleri söylediği için biraz sert” diyor. Grubun bir diğer üyesi Muhammed El Bursalı, Türk kökenli bir Suriyeli. Bilgisayar eğitimi alan Bursalı, rap’in gerçekten mesajı olanlar tarafından söylenmesini istiyor.
Ceymus’un kardeşi Muhammed de Şam Üniversitesi’nde sosyoloji okuyor. En genç üye Muhammed, rap’i insanlarla doğrudan konuşmanın yolu olarak görüyor. Rap’in enerjisi olduğuna inanan Muhammed, “İnsanlara onların sorunlarını anlatıyoruz” diyor. (aa)