Arapların gözünden Arap sanatı

Arapların gözünden Arap sanatı
Arapların gözünden Arap sanatı
Pera Müzesi'ndeki 'Çöl ve Deniz Arasında' sergisi Arap Yarımadası kültürünü başka açılardan görebilmek adına önemli bir girişim.
Haber: MÜGE BÜYÜKTALAŞ / Arşivi

Modern Arap sanatı, bazı Batılı küratörler çıkıp ne kadar önemli ve eksantrik olduğunu vurgulayana kadar birçokları için göz ardı edilmiş bir alandı. Son yıllarda ise yeni ufukları keşfe çıkan sanat izleyicisi için bir tür vaha diyebiliriz.
Pera Müzesi’nde açılan sergideki seçki Batı’nın görsel kodlarıyla zihinlerimize kazınmış Arap Yarımadası kültürünü başka açılardan görebilmek adına önemli bir girişim. Sergi seçkisindeki eserler modern sanat üretimleri olmakla beraber ciddi bir ‘contemporary art’ beklentisi içerisinde olanları ya da başka bir deyişle modern ile çağdaş/güncel farkını tam olarak bilmeyenleri hayal kırıklığına uğratabilir.
Sergiyi gezmeden önce sergilenen seçkiyi oluşturan Ürdün Ulusal Galerisi’nin kuruluş amacını anlamakta fayda var.

600 dolara ‘Fikret Mualla’satın aldık! Serginin gerçekleştirilmesinde Ürdün Kraliyet Güzel Sanatlar Derneği’nin kurucusu da olan sanatçı ve sanat tarihçisi Wijdan Bint Fawaz Al-Hashemi’nin katkısı çok büyük. Prenses Wijdan uzun yıllardan beri İstanbul ’a gelip gittiğinden ve hatta koleksiyonlarında birçok Türk sanatçının eserlerinin de yer aldığından bahsediyor.
Prenses yaklaşık 30 yıl önce İstanbul’da o zamanların Vakko Sanat Galerisi’nden 600 oolara Fikret Mualla, 550 dolara Bedri Rahmi Eyüboğlu tablosu satın aldıklarını anlatıyor. Koleksiyonlarında ayrıca Devrim Erbil, geçen hafta aramızdan ayrılan Burhan Doğançay ve genç nesilden Tayfun Erdoğmuş, İnci Eviner gibi isimler de mevcut.Fahrelnisa, Zeid Prenses’in büyük amcasıyla evli olduğundan, bizzat hediye ettiği resimleri de daha sonra koleksiyona bağışlanmış. Bu eserler içerisinde Zeid’in alışık olduğumuz çizgisinin dışında olan örneklere rastlamak mümkün.

21 Nisan’a kadar görülebilir Sadece gelişmekte olan üçüncü dünya ülkelerinin sanatçılarından işler topladıklarını söyleyen Prenses’in tavrı çok net. Batılı büyük müzelerin hiçbirinin üçüncü dünya ülkelerinden iş almadığını belirten Prenses, galerinin kurulma amacının gelişmekte olan ülkelerin sanatçılarına destek olmak olduğunun altını çiziyor.
‘Çöl ve Deniz Arasında’ 21 Nisan’a kadar Pera Müzesi’nde