Araştırma: Kadınlar yaşlanmaya karşı tıraş olsun

Araştırma: Kadınlar yaşlanmaya karşı tıraş olsun
Araştırma: Kadınlar yaşlanmaya karşı tıraş olsun
İngiltere'den bilim insanları, kadınların tıraş olmasının ciltlerini gerçekleştireceğini açıkladı. Araştırmacılara göre, tıraş olurken zamanla tüylerin daha sert ve daha siyah çıkma olasılığı kadın cildinde geçerli değil.

RADİKAL - İspanya ’da yayınlanan La Vanguardia gazetesinde yer alan bir haberde, tıraşın deriyi daha diri ve daha genç tutması nedeniyle özellikle Asyalı kadınlar arasında yayıldığı iddia edildi. Bilim insanları, tıraş olurken zamanla tüylerin daha sert ve daha siyah çıkma olasılığının kadın cildinde geçerli olmadığını öne sürdü.

İngiliz doktor Michael Prager yaptığı açıklamada tıraşın ciltte yaşlanmayı önlediğini kabul ederek traşlı bölgedeki derinin canlılığının diğer bölgelere oranla daha fazla olduğunu söyledi. Araştırmaya katılan diğer bir doktor olan Neal Schultz ise yıllarca tıraş olan bir erkeğin aynı yaştaki kadına göre daha az yaşlandığının belirlendiğini hatırlatarak bu yöntemin kadınlar arasında da uygulanabileceğini söyledi.

'KÖPÜK SÜREREK TIRAŞ OLMAK EN İYİ ÇÖZÜM'

Araştırmaya katılan Angela Gravin adlı bir kadın haftada üç kez tıraş olduğunu, tıraş sonrası yüzüne sürdüğü kremlerden çok olumlu sonuçlar aldığını ve tüylerin ne daha siyah ne de daha sert çıktığını ifade etti. Gravin, "Yüzümdeki yumuşaklığı ne lazer ne de ağda yaparak elde ettim. Köpük sürerek tıraş olmak en iyi çözüm" dedi.

Japonya’da yaşayan kadınların bu yöntemi yıllarca kullandığı ve tıraş olmayı güzelliğin bir parçası olarak gördüğü de öne sürüldü. La Vanguardia gazetesi ayrıca dünyadaki bazı güzellik firmalarının kadınlar için özel tıraş köpükleri çıkardığını ve bunları hızla piyasaya sürerek önemli gelirler elde etmeye başladığını yazdı. (Mehmet Çiftçi/ DHA)


  ETİKETLER:

  İspanya

  ,

  Japonya

  ,

  Doktor

  ,

  Kadın

  ,

  Bilim

  ,

  İddia

  ,

  genç