Arılar neden ölüyor?

Arılar neden ölüyor?
Arılar neden ölüyor?
ABD'nin bazı üniversiteleri ve Uludağ Üniversitesi'nden bir grup akademisyen, arı ölümlerinin nedenlerini tespit etmeye çalışıyor.

Türkiye ve ABD ’den bir grup bilim insanı, son yıllarda bu ülkelerde artan arı ölümlerinin nedenlerinin belirlenmesi amacıyla çalışma başlattı. Uludağ Üniversitesi (UÜ) Arıcılık Geliştirme, Uygulama ve Araştırma Merkezi (AGAM) Müdür Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Çakmak, arı ölümlerinin son yıllarda rekor seviyede görüldüğünü söyledi. Bu durumu araştırmak üzere ABD’nin Ulusal Bilim Vakfı (NSF) ile birliği yaptıklarını belirten Çakmak, bu ülkenin bazı üniversitelerinden uzmanların oluşturduğu araştırma ekibinin katılımıyla Bursa’da gerçekleştirdikleri çalışmalarda önemli sonuçlara ulaştıklarını anlattı.

Arı ölümlerinin, kültür bitkilerinin tozlaşmasına olumsuz yansıdığını vurgulayan Çakmak, bu yüzden dünyada badem üretiminde ilk sıralarda gelen ABD’nin Kaliforniya eyaletinde bir arı kolonisinin tozlaşması için aylık kiranın 50 dolardan 250 dolara yükseldiği bilgisini verdi. Çakmak, araştırma grubunun, arı ölümlerinde en önemli etkenlerden biri olarak düşünülen tarım ilaçlarının arılar üzerindeki direkt veya dolaylı etkileri hakkında çalıştıklarını belirtirken, “Araştırmada gördük ki tarım ilacının dozuna göre arıların bazıları ilaçlardan sonra hemen ölüyor, bazıları da kovana dönmüyor ve bazılarının ise çiçek tercihleri olumsuz etkileniyor. Çünkü bu ilacı alan arılar, yön duygularını kaybediyor veya motor koordinasyonu engelleniyor” dedi.