Arıza biraderler

Liam ve Noel Gallagher müzik tarihinin gördüğü en arıza tipler arasına girdi bile.

Liam ve Noel Gallagher müzik tarihinin gördüğü en arıza tipler arasına girdi bile. 70'lerde herkesin arıza olduğu, hatta arıza olmayanlara arıza gözüyle bakıldığı rock'ın o altın yıllarından bu yana, 30 yılda çok şey değişti. Artık gruplar Tanrı, aile, erdemlilik ve sosyal değerler üzerinden konuşuyor; No Drugs, No Sex (Bkz. Radikal, 5 Temmuz, Reamonn röportajı) deyip temiz takılıyor. Durum böyleyken müzik zevki bir yana, Oasis insana gerçekten arıza iki insan manzarası sunuyor. Barış, kardeşlik yerine kavga dövüşten söz eden, hayat budur gerisi yalan diyen, Tanrı'ya, evliliğe, uzun lafın kısası akıllarına gelen her şeye karşı iki tip. Liam'ın 2000 Wembley konseri sırasında eski karısı oyuncu Patsy Kensit'in kendisini elinde bir bardak çayla bırakıp gittiğini söylemesi (tabii kafası dümdüz birinin bunları hiç de edepli bir biçimde söylemediğini anlamışsınızdır), ardından ortalığı birbirine katıp konseri terk etmesi hiç de unutulacak bir olay değil. Üstelik o konser 70 milyon kişiye televizyondan naklen yayınlanıyorsa... Her ikisi de eşlerinden ayrıldı. Liam'ın iki, Noel'in bir çocuğu var. Bu onlara biraz daha sorumluluk aşılamış. Yeni albümün adı, Ibiza'daki evlerinin yakınındaki bir dükkandan alınan
'The Society of Heathen Chemists' yazılı bir tişörtten geliyor. Ama cuk oturmuş yani. Kendi deyimleriyle dibe vurup yeni albümü çıkardıktan sonra Q dergisi onlarla bir röportaj yaptı bazı bölümleri mutlaka okumalısınız.
30 yaş
Noel: She Is Love dışında bu albümde kişisel hiçbir söz yok. Şarkı güneşli bir sabahta uyanıp sevdiğin kadının sana "Bir bardak çay ister misin?" diye sormasıyla ilgili. 30'lu yaşlar, hayatın güzel, sevgilinin cool olduğu yegane zaman bu. Kavga gürültü yok, şöyle olmalısın, böyle yapmalısın yok, bu saate kadar nerdeydin yok. Bu boktan şeylerin hiçbiri yok.
Evlilik
Liam: Mutlu evlilik diye bir şey yok. Bir kadını koluna takıp nikah masasına yürürsün. Dönerken artık bir canavarın vardır.
Noel: Soulmate'imi buldum diyenlerden nefret ediyorum. Bir tane soulmate var o da yukarıdaki. Hem neden bize soruyorsunuz bu tip soruları? Thom Yorke'a neden sormuyorsunuz?
Liam: Zavallı bir dwarf ve onun zavallı karısını kim merak eder ki?
Eski eş
Liam: Kendini Elizabeth Taylor sanıyor (Patsy Kensit'ten söz ediyor). Pub'a gidelim mi derdim. "Pub mı?" diye cevap verirdi. Lanet olası günün her dakikası üzerinde Gucci'yle dolaşan bir tip... Ne fark eder ki sabah uyanınca hepsinin ağzı aynı kokuyor.
Noel: Ben eski karım hakkında böyle şeyler asla söylemem. Çok güzeldi ama bitti. Harika bir hayatım oldu gerçekten. Ama bitmesi gerekiyordu.
Yeni üyeler ve grup
Liam: Ne yani, tabii ki bizim yaptığımız işe bu olmadı demek gibi bir hakları yok.
Noel: Gruba bunun için katıldıklarını sanmıyorum. "Biz size katıldık ama işi pek beğenmiyoruz..." Bu onların düşünceleri olmadığı anlamına gelmemeli tabii. Henüz süper bir grup değiliz ama oraya doğru gidiyoruz.
Kötü alışkanlıklar
Noel: Uyuşturucuyu bıraktım. Ama bunun için tören yapacak değilim. Biz Hristiyan topluluğu filan değiliz. Ayrıca kafamı kazıtıp turuncu bezlere sarındığımı gördünüz mü? Bıraktım çünkü otobüste yedi adet kafası güzel tiple aylar boyu kokain takılmak insanın beynine ciddi hasar veriyor.
İstemediğin şeyler söylüyorsun, ve bazen geriye dönmek imkansız oluyor.
Liam: Eylül'de 30 yaşına giriyorum. Çocuklarımın beni barlarda sürünüp orda burda sızan biri olarak tanımasını istemem. Zaten artık Tanrı'nın her günü sabah akşam takılmıyorum. Bayağı duruldum.
Müzik vesaire
Liam: Eğer The Beatles, Sex Pistols, Pink Floyd ve Neil Young dinliyorsanız, başka bir şey dinlemenize pek gerek.
Noel: "Vay, gerçekten bu yeni" diyebileceğim hiçbir şey yok etrafta...
Liam: Birşeyleri düzeltmek için önce tam dibe vurmamız gerekiyordu. Üstelik size yazacak malzeme bulmak lazımdı. Coldplay ya da Travis gibi kardeş kardeş sakin sessiz takılmıyoruz biz. Onlar uzun bir kariyer için kontrollü olmaya bakan tipler. Bu gerçek değil. Kavga, tartışma ve insanları ...tiretmek gerçek olan. Yalnızca bu ülkedeki değil, dünyadaki en iyi şarkı yazarı olacağım beş yıl içinde.
Noel: Radiohead iyi grup ama bunu kimseyle paylaşmak istemiyor. Yani bize bakma, fotoğrafımızı çekme, röportaj yapma... Bu nereye kadar gider? Bizi dinleme. Tüm zamanların en güzel müziğini yaptım ama duymanın tek yolu kulağıma bir jack takmak. Bu mu yani?
Liam: Karma Police süper bir şarkı, Amnesiac'ta harika parçalar var. Ama onlar benim gibi insanların kendilerini dinlemesini istemiyorlar. ...tirsinler gitsinler!
Noel: Adamın (Blur solisti ve Gorillaz'ın beyni Damon Albarn'dan söz ediyor) bir karakteri yok ki. Kapıdan geçen her grup minibüsüne tamam çek bahçeye diyor. Moda olsa seneye de heavy metal grubuna girer. O bir hiç. Sonunda da çizgi adama dönüştü işte. Zaten hep öyleydi.
Bir keresinde U2'nun sahne arkasındaydım. Bono'ya geçen yıl 150 milyon pound kazandın ama hala Tanrı'ya inanıyorsun, bu nasıl oluyor diye sordum. Anlatmam dedi, bana kitaplar filan verdi. Ben eğer içki içersen, uyuşturucu kullanırsan, küfredersen, ev soyarsan seni yanıma almam diyen bir Tanrı olduğuna inanmıyorum.
high fidelity
Gün batımında dinlemek için 10 parça
1. M62 Song / Doves
2. Everything Will Flow / Suede
3. Little by Little / Oasis
4. She Just Wept / Starsailor
5. 5:15 The Angels... / David Bowie
6. Where is My Mind / Pixies
7. When I Was Cruel / Elvis Costello
8. Karma Police / Radiohead
9. Eclipse / Pink Floyd
10. One of Those Days / Athlete
M.T.