Arjantin'de 'Binbir Gece yayınlanmasın' kampanyası

Arjantin'de 'Binbir Gece yayınlanmasın' kampanyası
Arjantin'de 'Binbir Gece yayınlanmasın' kampanyası
Arjantin'de Ermeni cemaati 'Binbir Gece'nin yayından kaldırılması için imza kampanyası başlattı

RADİKAL - Şili ve Kolombiya'da Türk dizilerinin rating rekorları kırması üzerine yapımcı Adrian Suar'ın 'Binbir Gece ' dizisini Arjantin yayın dünyasına transfer etmesiyle birlikte ülkede yeni bir tartışma başladı. Türk dizisi Canal 13'te yayınlandığı ilk geceden itibaren rakip kanalda aynı gün başlayan Brezilya dizisiyle kıyasıya rekabete girişti. Dizi kahramanları Bergüzar Korel'in canlandırdığı 'Şehrazat' ile Halit Ergenç'in canlandırdığı 'Onur' arasındaki aşk, özellikle öğle kuşağı programlarında geniş olarak tartışılırken, Arjantin'deki Ermeni Cemaati dizinin yayından kaldırılması için imza kampanyası başlattı.

Ermeni Basın Merkezi Prensa Centro Armenia, Türk dizisinin sansürlenmesini istemediklerini ancak, medyatik kullanımını protesto ettiklerini bildiren bildiri yayınladı. Bildiride, 'Binbir Gece' dizisinin 'Hayasızca medyatik olarak kullanarak Ermeni Soykırımının 100. yıl anmalarının etkisini nötralize etmek' istendiği savunularak, "20'nci Yüzyıl'ın ilk soykırımının sorumlusu olan Türk devletinin inkarcı politikalarını devam ettirdiği" sözleri de yer aldı.

Ulusal Ermeni Konseyi'nin yayınladığı bildiride dizinin doğası uyarınca Türk kültür ve turistik öğeleri barındırdığı ve diğer tüm diziler gibi ticari kaygılardan ötürü olumsuz ögeleri göstermekten kaçındığı söylenerek, "Örneğin Taksim'deki olaylardaki devlet baskısını, dünyanın en fazla gazetecisinin hapiste olması gibi üzgün bir rekoru elinde tutma, Facebook ve Twitter gibi sosyal medyayı yasaklama uygulamaları ve Kürt azınlığa yapılan baskıları göstermez, Türkiye ancak halı, kahve, müzik ve güçlü aile bağlarından mevcuttur" denildi. 

Dizinin yayınlandığı andan itibaren çeşitli kesimlerden ve Ermeni cemaatinden olumlu olumuz değişik tepkilerle karşılandığı, bazı durumlarda yapılan yorumların Türk halkına karşı bir öfkeye dönüşebildiği ve bu durumun konsey tarafından kesinlikle onaylanmadığının belirtildiği bildiride, "Soykırımın sorumluğunun aynı zamanda inkarcı politikalarıyla kendi halkına da zarar veren Türk devletine ait olduğu" öne sürüldü.

(DHA-Canan KAYA)