Artık ağızdan duyabilecekler

Artık ağızdan duyabilecekler
Artık ağızdan duyabilecekler
ABD'nin Colorado eyaletinde bir araştırma grubu, işitme engelli insanların tat alma organları olan dillerini kullanarak duymalarını sağlayan bir cihaz üretti.

RADİKAL - Cihaz, elektrik akımlarına dönüşmüş olan ses dalgalarını beyne iletiyor. Henüz test aşamasında olan cihaz üzerinde yaklaşık bir senedir çalışan araştırmacılar, basit bir eğitim sayesinde insanların bu cihazı duymak için kullanabileceklerini belirtiyor.

Colorado Eyalet Üniversitesi öğretim görevlisi olan John Williams, bu yöntemin işitme engellilerin duymak için kulaklarına ameliyat yöntemiyle takılan “koklear implant” cihazından daha ucuz olduğuna dikkat çekiyor. Ameliyat gerekmediği için kullanılması daha az risk taşıyan cihazın aynı zamanda fikir babası olan Profesör Williams, bu fikri kulağında oluşan çınlamalar sırasında bulduğunu söylüyor. Dilin üzerinde binlerce sinir bulunduğunu ifade eden Williams “yeni bir işitsel algı türü” yarattıklarını ve duymak için artık kulağa hiçbir ihtiyaçları kalmadığını müjdeliyor.
John Williams’ın bu müjdesini destekleyen Biyomedikal Bilim Koleji profesörü Leslie Stone-Roy insan beyninin esnek bir yapı olduğunu ve işitme engelli bir insan için hayati bir konu olan duyma işleminde yeni yöntemlere adapte olabileceğinin altını çiziyor. Teknolojilerini geliştirmek için “Sapien LLC” adı altında bir şirket kuran araştırmacılar yapılan umut verici testlerden sonra cihazın patentini aldı. ( Milliyet )


  ETİKETLER:

  Milliyet

  ,

  Ucuz

  ,

  Bilim

  ,

  elektrik

  ,

  eğitim

  ,

  engelli

  ,

  şirket