Artık Asya da salgın kıskacında

Artık Asya da salgın kıskacında
Artık Asya da salgın kıskacında

Hong-Kong?da H1N1 virüsü tespit edilen otelde kalanlar ve çalışanlar karantinaya alındı. FOTOĞRAF: AFP

H1N1 virüsü Asya'ya da sıçradı. Hong-Kong'da bir otel karantina altına alınırken, Güney Kore'de virüs tespit edilen bir kadın tedavi altına alındı

MEKSİKO - Domuz gribi Asya’ya sıçradı. Meksika’da ortaya çıkan ve hızla dünyaya yayılan H1N1 virüsüne, Güney Kore’de de rastlandı. Güney Kore haber ajansı Yonhap, bir süre önce Meksika’yı ziyaret eden 51 yaşındaki bir kadında domuz gribi saptandığı ve testlerin, adı açıklanmayan kadının H1N1 taşıdığını doğruladığını duyurdu. Salı gününden beri hastalığı kaptığından şüphe edilenler listesinde yer alan ve karantinada tutulan kadının hastaneden taburcu olacak kadar iyileştiği açıklandı. Hong Kong’daysa Meksikalı bir kişide virüsün saptanmasının ardından otelde bulunan yüzlerce turist ve çalışan karantinaya alındı. Hong Kong’daki Metropark Oteli’nin karantina altına alınmasının ardından, otelin lobisinde sağlık görevlileri durumu yakından izliyor, konuklar yiyeceklerini alarak odalarına çıkıyor. Otelin etrafında da 10 kadar maskeli polis güvenlik önlemi almış durumda.
Bu arada, geceyi dışarda geçiren Avustralyalı bir turist de, dün sabah otele dönerek karantina önlemlerine dahil oldu. Hong Kong yönetimi Başkanı Donald Tsang, daha önce, uçakla Çin’in Şanghay kentine uğrayarak Hong Kong’a seyahat eden bir Meksikalının, domuz gribine neden olan H1N1 virüsünü taşıdığının belirlendiğini söylemişti.
Bu arada uzmanlar domuz gribinden etkilenmemek için kişisel hijyene çok dikkat edilmesi konusundaki uyarılarını sürdürüyor. ABD Salgın Hastalıklarla Mücadele Merkezi’nden Dr. Steve Waterman, ilkbahar mevsiminde grip vakalarıyla sık karşılaşıldığını, kişinin klasik griple domuz gribini ayırt edemeyeceğini, grip olan herkesin mutlaka doktor kontrolünden geçmesi ve kalabalık ortamlarda bulunmaması gerektiğini söyledi.
ABD’de Boston’daki Northeastern Üniversitesi’nin mezuniyet töreninde domuz giribinden etkilenmemek için ellerine dezenfekte maddesi sıkan öğrenciler, yaptıklarına kahkahalarla güldü. Gribin bulaşma riskinin en yoğun yerler olduğu okullarda temizlikle ilgili güvenlik önlemleri alan yetkililer, öğrencilere dezenfekte maddesi dağıtıp hijyen kurallarına uyulmasını istiyor. (aa, ap)