Artık Babylon'daki her konserde içimizde dolmayacak bir boşluk...

Artık Babylon'daki her konserde içimizde dolmayacak bir boşluk...
Artık Babylon'daki her konserde içimizde dolmayacak bir boşluk...

Bugün son yolculuğuna uğurlanacak Mehmet Uluğ, uzun uğraşlar sonunda Babylon'un ruhsatını aldıklarında bu pozu vermişti.

54 yaşında hayata veda eden Mehmet Uluğ, kurucu ortağı olduğu Pozitif ve Babylon'la müziğe bakışımızı tazelemiş, önümüze yepyeni pencereler açmış, zevkimize ışık tutmuştu.
Haber: DERYA BENGİ / Arşivi

Müzik tarihi, sadece müzisyenleri değil, John Peel gibi radyo diskcokeylerini, Lester Bangs gibi gazetecileri, Tony Wilson gibi plakçıları, Hilly Kristal gibi barcıları da altın harflerle yazar, müzik için çarpan bu yüreklerin ardından yasa bürünür. Bizim de bir ‘Mehmet Uluğ’umuz vardı. Kardeşi Ahmet Uluğ ve arkadaşı Cem Yegül’le birlikte Pozitif’i kurarak müziğe bakışımızı tazelediler, önümüze yepyeni pencereler, geniş ufuklar açtılar, zevkimize ışık tuttular, keyfimize limon sıkanlara karşı kahramanca direndiler.
Pozitif’in düzenlediği pek çok festival ve konser sayesinde Khaled, Manu Chao, Peter Gabriel, John Cale, Beastie Boys, R.E.M., Noir Désir, Cecil Taylor, Archie Shepp, büyük bir zarafetle Beyoğlu gecelerine kazandırdıkları Babylon sayesinde Jimmy Scott, The Fall, Bill Frisell, Arto Lindsay, A Guy Called Gerald, Firewater, Bonnie Prince Billy, Buzzcocks ve daha nicelerini birkaç metre mesafeden canlı canlı izledik. Cazdan avangarda, rock’tan reggae’ye, elektronik müzikten geleneksel müziğe uzun ve parlak bir liste…
Müzikte en çok bilgisini, görgüsünü, arşivini kendine saklayanlardan korkulur. Mehmet Uluğ tam tersiydi. Müzik onun için ancak paylaşılınca güzelleşen bir karasevdaydı. Robert Koleji’nin ardından yüksek tahsil için gittiği ABD’de uzun yıllar yaşadı, izbe caz kulüplerine, ücra plakçılara dadandı. ABD defterini kapatıp Nepal ve Hindistan üzerinden Türkiye ’ye döndüğünde 30’una varmamış, çiçeği burnunda bir mühendisti. Para getiren mühendisliktense para götüren müzikte karar kıldı. 1998’de yaptığımız Roll söyleşisinde şöyle diyordu: “Buraya döndüğümde artık her şeyi yapabilecek bir ruh haline sahiptim. Türkiye’de kulüp yok, konser yok, bok yok, püsür yok diye şikâyet edecek halim yoktu. Eğer yoksa ve olmasını istiyorsan, sen yap o zaman ! Öyle değil mi?..”
Belli ki yaşama ilhamını dinlediği müziklerden alıyordu, kimini ağabeyi, kimini kardeşi, kimini komşusu bellemişti! Cihangir’de üç katlı daracık bir binadaki Pozitif ofisinin kapı zillerinden birine Sun Ra, öbürüne Bob Marley yazmıştı, gelen misafirleri, alacaklıları, postacıları afallatmak pahasına.
Pozitif, 1988’de kuruldu. Adını Bob Marley’in ‘Positive Vibration’ şarkısından alıyordu. Özal’ın neoliberal sisteminin tahtına iyice yerleştiği bir çağdı. Türkiye ekonomisi dünyaya açılırken, kültür endüstrisi de çaktırmadan araya kaynamaya çalışıyordu. Reggae’ci Zoanet’inki ilk, cazcı Steve Lacy’ninki ikinci Pozitif konseri olarak kayıtlara geçti. 1990’da ‘Uzaylı’ Sun Ra ve Arkestra’sının konseri, Uluğ’un gönlündeki ‘pozitif titreşim’in ta kendisiydi. Grubu İstiklal Caddesi’nde, peşlerinde yüzlerce kişiyle bir kamyonun kasasında gümbür gümbür çalarken gösteren siyah beyaz fotoğraf yıllarca Babylon’un duvarını süsledi.
Konser sponsorluğu için kapı kapı, şirket şirket dolaşıp destek dilenmek belki ağırına gidiyordu, ama işin sonunda yüzlerde güller açıyordu. Hayal bile edilemeyecek müzisyen ve gruplar birbiri ardına sahneye çıkıyor, müzikseverlerin yıllar süren açlığı ve susuzluğu hükmünü kaybediyordu. Akbank Caz, Parliament Caz, Fuji World Music Days, Efes Pilsen Blues, Efes Pilsen One Love, Rock’n Coke gibi festivaller, müziğin notalarının, kapitalizmin logolarına rağmen serbestçe çınlayabildiği eşsiz hatıralar olarak belleklerde yer etti.
Türkiyeli ve dünyalı müzikler arasında zihin açıcı harmanlar hedefleyen Doublemoon isimli plak şirketi 1998’de Pozitif bünyesinde faaliyete geçti. 1999’da, gayri resmi açılışı Butch Morris’in doğum günü partisiyle, resmi açılışı John Lurie & The Lounge Lizards konseriyle yapılan Babylon, İstanbulluların hayatına bir daha çıkmamacasına girdi. Babylon’da o günden bugüne 2000’e yakın etkinliğe ev sahipliği yaptı. Sonra Radyo Babylon ve Babylon Dergi girdi hayatımıza.
Türkiye’ye getirmek istediği müzisyenlerin ölümüne ne kadar çok üzüldüğüne yakınları şahittir. Fela Kuti’yi, Nusrat Fateh Ali Khan’ı, Amy Winehouse’u bizlerle buluşturamamak Mehmet Uluğ’u iki misli kedere boğmuştu. Şimdi onun erken kaybının ardından, Babylon’da izleyeceğimiz her konserde, içimizde dolmayacak bir boşluk, büyük bir eksiklik hissedeceğiz.

Mehmet Uluğ’un cenazesi bugün öğle vakti Teşvikiye Camii’ndeki cenaze töreninin ardından son yolculuğuna uğurlanacak.

 

Bir kuşağın hayatını öyle etkiledi ki...


Görgün Taner (İKSV Genel Müdürü): Her ölüm zamansız belki ama Memo bizi çok erken bıraktı. Pozitif ve Babylon, bir kuşağın hayatını öyle etkiledi ki... Sun Ra’nın Beyoğlu yürüyüşü bir dönüm noktasıdır caz dünyamızda ve çok önemlidir birçok insan için. Benim için de öyle. Memo, sevdiklerin seni hep yaşatacak. Bize de yaşadığın topluma da kente de çok şey kattın. Bilmem farkında mıydın?
Cem Ercİyes (Radikal): Mehmet Uluğ’un Pozitif’te birlikte çalıştığı arkadaşlarıyla hayatımıza katkısı gerçekten unutulacak gibi değil. İstanbul’da eğlencenin, müzik kültürünün çıtasını yukarı çekmenin ötesinde bir yaşam biçimi inşa etmişlerdi. Düzenledikleri bütün o festivaller ve dünyanın en iyi mekânları arasına giren Babylon’daki konserler hepimizin hayatında iz bıraktı. Sevdiği müzikleri milyon kişiyle paylaşmış, değer verdiği sanatçıları memlekete getirip dostluk etmiş biri olmanın mutluluğu içinde, sakin ve mütevazı biri olarak hatırlayacağım Mehmet Uluğ’u. İşin kötüsü bu gerçekten erken bir ölüm. Yeni mekânlar, yeni festivaller, yeni konserlerle müzik endüstrisinde dönüşüme katkıda bulunacak bir ekip onlar; ve artık yola Mehmet olmadan devam edecekler. Keşke o da hayatta olsa ve bunun tadını çıkartabilseydi.
Murat Beşer (müzik yazarı): Son bir- iki yıldır ne zaman görsem elinde içki kadehi vardı. Yoğun sigara içiyordu. Eşinden ayrılmıştı, üzültülüydü. Bu onun için sonun başlangıcıydı. Mehmet müzik sektöründe ön açıcı insanlardandı. Ben Babylon’un kuruluşundan beri 10 yıldır birlikte çalıştım. Türkiye’nin en önemli festivallerinde imzası bulunan biriydi. Akbank Caz Festivali gibi... Siyah müziğe âşıktı. Yapacağı organizasyonlarda ne kadar para kazanırız diye değil ne kadar önemli bir sanatçıdır diye düşünürdü.
Yekta Kopan (NTV): Mehmet Uluğ ile birlikte bütün Pozitif ailesi Türkiye’nin nitelikli mekânlarında, niteklikli işleri cesurca uygulayan özel bir aile. Bu ailenin en önemli üyelerinden biriydi Mehmet. Müzik dünyasının önemli bir figürüydü. Çok erken bir veda. Çok üzgünüm.
Murat Merİç (müzik yazarı): Mehmet Uluğ, sadece Pozitif ve Babylon’un kurucusu değil, can damarımızdı. İyi müzik dinliyorsak, kardeşi Ahmet Uluğ ve Cem Yegül’le imza attığı projeler sayesinde. Elbet bu projeler sürecek, yoldaşları adını yaşatacak ama gerekli ‘tesis’i, mühendisliğiyle inşa etmeseydi bu da mümkün olmayacaktı. Hayal bile edemediğimiz günlerde Sun Ra’yı getirdi, sonrasını anlatmaya bile gerek yok. Tanıdığım Mehmet Uluğ bir yana, bir müziksever olarak çok şey kaybettim.
Naİm Dİlmener (müzik yazarı): Sayıları giderek azalan ‘insan’ gibi insanlardandı. Birlikte uzun yıllar çalıştım ve bu yıllar boyu, işe de/çalışana da yaklaşımına şahit oldum; hem gayet profesyonel hem de dost ve arkadaştı. Pozitif’i ve onun içinde Babylon’u hayata katan ekibin bir parçasıydı ve bir tek bunlar bile Mehmet Uluğ’u kalbimize gömmeye yeterlidir. Bu memleketteki her müzik tutkununun üzerinde hakkı vardır; hayatlara renk ve anlam katma krallarından biriydi.
Sevİn Okyay (müzik yazarı): Ben, Pozitif kurulmadan önce, ilk zamanlardan beri Cem’i, Mehmet’i ve Ahmet’i tanırım. Gördüğüm en olumlu girişimden biriydi. Müziği ilerleten insanlardan biriydi Mehmet. Çok iyi bir arkadaşımdı. Çok fazla konuşamıyorum. Çok üzgünüm.
TWİTTER’dan
Aylİn Aslım: Genç ölüm zaten çok acı, ama Mehmet Uluğ gibi entelektüel, müziksever girişimcilerin kaybı hepimiz için, müzik sektörü için ayrı üzücü.
Şafak Ongan: Pozitif’in kurucularından Mehmet Uluğ’un ülkenin müzik sektörüne katkısı çok çok büyüktür. Tüm Pozitif ailesinin başı sağ olsun.
Kaan Sezyum: Hayatımıza müzikle çok şey katmış Mehmet Uluğ, diğer tarafta da çok güzel ortamlar yaratmak için aramızdan ayrılmış.