Artık daha serinkanlı bir insanım

Artık daha serinkanlı bir insanım
Artık daha serinkanlı bir insanım

Fotoğraf: Muhsin Akgün

Geçen sene 'Öyle Bir Geçer Zaman Ki'de 'Bahar' olarak karşımıza çıkan Mine Tugay yeni sezonda 'Med Cezir'in Ender Serez'i olarak Star TV ekranlarında. Efsane gençlik dizilerinden 'The O.C.'den uyarlanan 'Med Cezir'de bir mimarı canlandıracak olan Tugay sorularımızı yanıtladı...
Haber: ECE ÇELİK - ece.celik@radikal.com.tr / Arşivi

‘Med Cezir’in senaryosuna dair ilk izleniminiz neydi?
Şanslı olduğumu düşündüm. Son üç projedir çok iyi senaristlerle çalışıyorum. ‘Behzat Ç.’, ‘Öyle Bir Geçer Zaman Ki’ ve şimdi de ‘Med Cezir’. Ender karakteri için genç miyim acaba diye endişelerim oldu ama dizinin orijinali ‘The O.C.’yi izleyince o endişem ortadan kalktı.
‘The O.C’yi izler miydiniz?
Sıkı takipçisi değildim ama şimdi bölümleri izleyince denk geldiğinde göz attığım bir dizi olduğunu anımsadım.
‘The O.C.’deki Kristen yani ‘Med Cezir’deki Ender nasıl bir kadın ?
Ender Serez, hayattaki önceliği ailesi olan bir anne. Zengin bir işadamı olan babasının karşı çıkmasına rağmen üniversite yıllarında idealist bir adam olan Selim’le evlenip oğlu Mert’i dünyaya getirmiş. O zamana kadar babasının ekseninde yaşamış ama yaptığı aşk evliliği, aslında çok da içinde olmaktan hoşlanmadığı yapay dünyasını bir çırpıda silip atmasını sağlamış. Başarılı bir mimar. Mantığı ön planda olan bir kadın ama asla duyarsız ve duygusuz değil.
Eğitimin hayatınızdaki yeri nedir? “Alaylı bir oyuncu olsam nasıl olurdu” diye düşündünüz mü?
Konservatuvar eğitimi olsa iyi olur ama olmazsa olmaz değil. Eskiden çok katıydım bu konuda. Alaylı ama yetenekli oyuncularla karşılaşınca önyargımdan kurtuldum. Mevzu bu işi sevmek, emek vermek ve işine saygıyı asla kaybetmemek.
Yüksek oyunculuk master’ı yapmışsınız. Doktora ve hocalık yapma planları da var mı?
Bir ara psikoloji doktorası yapmayı düşündüm ama bu fikir geldi geçti. Buna zamanım yok. Hocalığa gelince, arkadaşlarımdan bu işin müthiş keyifli olduğunu gözlemliyorum. Oyuncu yetiştirmek, öğrencilerinin oyunculuk yolunda bütün evrelerine eşlik etmek olağanüstü keyifli.
Yıllardır dizi sektöründesiniz, çalışma saatleriyle ilgili itirazlar çok ancak somut adım atılmıyor. Çözüm nasıl olur?
Dizi sürelerinin kısaltılmasıyla olabilir bu. Ama sektörde her şey birbirine bağlı.Umudum, ağır çalışma koşullarını insani boyuta getirecek yasaların çıkması.
Set dışında kalan zamanlarınızı nasıl değerlendiriyorsunuz?
Dinlenerek, arkadaşlarımla vakit geçirerek, film izleyerek... Geriye kalan değil de bana ait zamanlar olmasına çalışıyorum.
Sakin bir görüntünüz var. Kontrolünüzü kaybettiğiniz olur mu?
Sakinlikten ölecek kadar sakin değilim ama yaşadığım kayıplardan sonra bir durgunluk dönemi girdi hayatıma ve daha serinkanlı bir insan oldum.
Instagram’da aktifsiniz. Fotograf çekmek nasıl bir merak sizin için?
Fotoğraf unutmak istemediğim anların çoğalmasıyla var olan bir merak. Biriktirmek ve istediğin zamanları hatırlamak güzel.