'Artık tek bir insan hayatı bile feda edilmemeli'

'Artık tek bir insan hayatı bile feda edilmemeli'
'Artık tek bir insan hayatı bile feda edilmemeli'
Salı akşamı Kanal D'de başlayacak 'Bir Deniz Hikayesi'yle ekrana dönecek olan Begüm Birgören, kariyerinde sessiz ama derinden ilerleyen oyunculardan. Gençlik yıllarındaki 'o idealist kızdan' çok da uzaklaşmadığını söyleyen Birgören gündeme de dokunuyor ve "Artık tek bir insan hayatı bile feda edilmemeli" diyor...

RADİKAL - O, çok ortalarda görünmeden de başrol oyuncusu olunabileceğinin canlı bir kanıtı. Begüm Birgören, salı akşamı Kanal D’de başlayacak ‘Bir Deniz Hikayesi’yle ekrana geri dönüyor. Kariyerinin başında yapmak istediklerin kopmadığını söyleyen Birgören’le Hürriyet Cumartesi'den Hakan Gence buluştu, dizisinden, siyasetten ve aşktan konuştu.

Bir röportajınızda “13 yaşında kitaplar okuyup ‘Kimiz, neyiz, ne istiyoruz?’ gibi soruları kendime sormaya başladım” demişsiniz… Cevapları buldunuz mu?
Tam olarak değil. Dönem dönem başa dönüyorum. Ama her şeyin mucizevi bir rastlantı olduğuna inancım baskın kalıyor.

Hayatta nelerle derdiniz var?
İnsanın ırkının kendine ve doğaya karşı olan kötücül etkileri beni çok üzüyor. İnsanın hayat içinde kendini var etmeye çabalarken sınandığı küçük anlardan, birbirimizi, çocukları öldürdüğümüz trajedilere kadar dert edinelesi hayli mesele var. Hemen yanıbaşımızda kadın, çocuk binlerce kişinin katledildiği ve tüm dünyanın seyirci kaldığı dramlar yaşıyor. Ülkemizde savaş var. Ortadoğu ’da sıkıntısız yaşamak mümkün mü bilemiyorum.

Siyaset ne kadar hayatınızda?
Bu ülkede yaşarken siyaset en apolitik kişinin bile hayatında yer ediyor. Ama çok da bilmeden, ezber cümlelerle tartışırken canlar gidiyor. Henüz insanın özlük haklarına varan ihlaller üzerinde hemfikir olamıyoruz. Çok acı. Siyaset bunu çözmeli. Artık tek bir insan hayatı bile feda edilmemeli. Diliyorum seçimin hemen ardında yaşadığımız o birkaç günlük umut dolu günler geri gelir.

BU COĞRAFYADA İNSAN OLMAK ZOR
Türkiye ’de kadın olmak zor mu?,
Türkiye’de kadın olmak değil, bu coğrafyada insan olmak zor. Kökenimiz, dinimiz, inancımız mesele olurken kadın olmak nasıl kabahat olmasın? 

İnternette adınızı aratınca hâlâ bir dizideki sevişme sahneniz çıkıyor...
Tüm kadın oyuncuların yaşadığı bir durum. Her şey profesyonellik içinde yapılıyor ama tırnak içine alıp bunu konuşma durumu rahatsız edici geliyor.

Son projenizin ardından New York’a gittiniz. ‘Bir Deniz Hikayesi’nde sizi Türkiye’ye döndürecek kadar çeken şey neydi?
Senaryo anlamında, kendi türü içinde çok başarılı. Eğer projenin diğer dinamikleri de ortaya senaryonun ruhunu yakalayan bir kimya çıkartırsa izleyicinin ilk anda sahipleceği bir hikaye olacak bu.

Hikâyeniz ne anlatıyor?
Annesini doğumda kaybettiğini sanan bir çocuğun babasıyla yaşadığı mütevazı hayata, mucizevi bir karşılaşmayla, aslında hayatta olan annesi dahil olur. Ve bütün akış bozulur. Çocuğunu geri almak için çırpınan bir anne ile hayatındaki her şeyi oğlu olan bir babanın mücadelesi...

Annelik duygusunu daha iyi aktarmak için nasıl bir çalışma yaptınız?
Sadece annelik için değil de, senden farklı bir hayat tecrübesi olan birini oynamak için birçok yöntem var. O ana kadarki gözlemlerin, sana çarpıp kalmış detaylar o kadını parça parça yaratıyor.

Başta amacınız tiyatro ve sinema yapmakmış. Ama siz yıllardır bir yandan ekrandasınız. Şimdi gençlik yıllarınızdaki o idealist kızla karşılaşsanız... Bu halinizden hoşlanır mı?
Akademik bilgiden kopmadan, sanatı ve dünyayı takip etmek o zamanki bakış açımdandan çok da uzağa düşürmüyor beni. Yapmak istediklerim yine aynı çizgide. Oyunculuğa devam ediyorum ve ‘o kız’dan farklı düşünmüyorum.
‘Bir Deniz Hikayesi’ salı akşamları, saat 20.00’de Kanal D’de.

AŞK BÜYÜK MEVZU... 
Zeynep ailesinin istememesine rağmen Hakan’la birlikte oluyor. Aşk nelere başkaldırır?
“Aşk her şeye başkaldırır” gibi bir başlık çıksın istemem ama savaşlara, katliamlara sebep olmuş, güçlüden öte bir duygu, olgu, hastalık ya da adına ne dersek diyelim... 

Aşk size ne ifade ediyor?
Bir sürü soru arasında birkaç cümleyle ifade edemeyeceğim, büyük bir mevzu. (Hürriyet)