ArtInternational'ın 'heyecan verici' sanatsal aktiviteleri

ArtInternational'ın 'heyecan verici' sanatsal aktiviteleri
ArtInternational'ın 'heyecan verici' sanatsal aktiviteleri
ArtInternational'da performanslardan videolara ve yerleştirmelere Stephan Ackermann'ın direktörlüğünde hazırlanan sanatsal aktiviteler galeriler kadar heyecan yaratıyor.

Travel, 1996-2013
David Claerbout
Video
Fotoğraf, video, ses, çizim ve dijital sanatı buluşturan çalışmalarıyla dikkat çeken Belçikalı sanatçı David Claerbout’un ilk kez fuarda gösterilecek bu videosu izleyenleri lokal bir parktan karanlık Avrupa ormanlarına, oradan da Amazon ormanlarına sürükleyerek banliyö arazilerinde gezdirecek. Sanatçının 17 yıl önce dinlediği, kompozisyonunu Eric Breuton’un yaptığı müzik parçasından etkilenerek çektiği video, “İnsanlar boğucu bulduğu hayali veya görsel mekânlardan nasıl sıyrılabilirler?” sorusunun peşine düşüyor.

Voices Dispersed
Gül Kozacıoğlu
Performans
Sansür, kriz ve ırkçılık temalı sergi ve performanslarıyla tanıdığımız sanatçı, Kopenhag, İstanbul ve New York arasında mekik dokumaya devam ediyor. İstanbul duraklarından biri olan fuarda ilk kez sergileyeceği ses enstalasyonu fuar alanında seyircileri hazırlıksız yakalayacak. Yüksek sesle okunan şiirler, beklenmedik zamanlarda okunmaya başlanacak ve havaya yayılan ses ziyaretçileri “duymak” ve “kulak misafiri olmak” arasında bırakacak.

Piano Constraints
Tal Isaac Hadad
Performans
Çeşitli müzik medyasını kullanarak yarattığı işleriyle dikkat çeken Fransız sanatçı, birbirinden farklı tarzlara sahip olan sanatçılardan seçtiği kompozisyonları birleştirerek elde ettiği yeni performans serisini fuara taşıyor. Hadad’ın modifiye edilmiş kuyruklu piyanolarda çalınacak bu işinde ünlü Fransız piyanist Wilhem Latchoumia’yı da izleyeceğiz.

To See The Band Passing By...
Camila Rocha
Performans
Videodan fotoğrafa, bahçe tasarımından kitap illüstrasyonluğuna, on parmağında on marifet Brezilyalı sanatçı Rocha’yı 2007’de kaybettiğimiz ünlü çağdaş sanatçı eşi Hüseyin Bahri Alptekin’le ortaklaşa yaptığı işlerle de tanıyoruz. Rocha eşinin her sergisinin açılışına taşıdığı bir yerel bandoyu açılışa taşıyacak ve fuar alanının farklı yerlerinde performanslar sergileyecek. Ve elbette bu performans Alptekin’in anısını canlandıracak.

Geoffrey
Ali Kepenek
Fotoğraf
Berlin ve Londra arasında kurduğu köprüde pek çok sergiye imza atan, Almanya’nın önde gelen fotoğraf sanatçılarından Ali Kepenek’in Geoffrey serisi kendini yok etme, ölüm ve “hayata dönme” görüntülerine gönderme yapan çarpıcı fotoğraflardan oluşuyor. Kepenek aynı zamanda, Türkiye ’deki kendi yansımasını ve İstanbul’la arasındaki aidiyet ilişkisini paylaşacağı İstanbul fotoğraflarını da yerleştirecek.

NO, Global Tour
Santiago Sierra
Video
Fuarın en heyecan verici isimlerinden biri kuşkusuz. Özellikle kapitalizme saldıran provokatif işleriyle tanınan İspanyol sanatçının bu videosu, İngilizce NO kelimesi şeklinde tasarlanmış iki büyük heykelin birçok şehirde kamyon üzerinde taşınmasının serüvenini anlatıyor.

Wall Spits Money/Para Tüküren Duvar
Nasan Tur
Enstalasyon
Türkiye’de açtığı kişisel ve karma sergilerdeki işleriyle yakından tanıdığımız Alman sanatçı, bu enstalasyonunda duvarlar para tükürecek! Paralara dilerseniz dokunabilirsiniz, hatta alıp cebinize koyma imkânınız bile olacak.

Sahnede video var!
Küratorlüğünü Başak Şenova’nın yaptığı Sahnedeki Videolar - Paralel Çizgiler programı ise siyasal, mekansal, psikolojik, ekonomik ve sosyal her tür katmanda baskı ve zihinsel işgaldeki insanlar, durumlar, kesitler ve hayaller üzerine üretilmiş olan videolardan oluşturulmuş bir derleme sunacak izleyiciye. Hareketli görüntüler üzerinden farklı pozisyonları, bakış açılarını, baskıları ve gerçekleri bir araya getirip, tartışmayı amaçlayan bu derlemede Basim Magdy, Bouchra Khalili, Cui Xiuwen, Democracia, Juul Hondias, Larissa Landour, Persijn Broersen, Marit Lukáks, Mounir Fatmi, Zarina Bhimji ve Zeren Göktan’ın videoları gösterilecek.