ArtInternational'ın odağındaki 10 yerli galeri

ArtInternational'ın odağındaki 10 yerli galeri
ArtInternational'ın odağındaki 10 yerli galeri
ArtInternational'ın Türkiye ayağında İstanbul'un güncel sanat dünyasının odak noktası olmayı başarmış 10 galeri yer alıyor. Peki onlar için fuar ne ifade ediyor, bugünü ve geleceği hakkında neler düşünüyorlar? Galeri direktörlerine sorduk...

"Zamanlaması çok doğru"
Galeri Manâ/ Arzu Komili

İstanbul ’da Bienal zamanı yapılan böyle kapsamlı bir uluslararası sanat etkinliğine katılmak galeri olarak bizim için büyük bir fırsat oldu. Şehrin ziyaretçi bakımından bu kadar yoğun olduğu bir zamanda sanatçılarımızın işlerini gösterebilmek için bir yer daha olması bizim için çok faydalı. Açıkçası bu fuar beni çok heyecanlandırıyor. Zamanlamasının çok doğru olduğunu düşünüyorum. İstanbul her geçen sene uluslararası sanat piyasasındaki yerini daha da sağlamlaştırıyor. Coğrafi konumu itibari ile de uluslararası piyasa için bir buluşma noktası haline gelmesi çok doğal.
Sanatçıları: Ayşe Erkmen, Canan Dağdelen, Hera Büyüktas¸çıyan, Sarkis ve Valerie Blass

"Rahat gezilebilecek bir fuar"
artSümer/ Aslı Sümer

Rahat gezilebilecek bir fuar olacağını düşünüyorum. Bence tüm fuarı gezmeliler. Ayrıca konuşmalar ve video gösterimine de zaman ayrılması gerektiğini düşünüyorum.
Sanatçısı: Basım Magdy

"Tecrübeli bir ekip başında"
RAMPA Istanbul/ Esra Sarıgedik Öktem

Özellikle uluslararası platformda öne çıkan galerileri ve sanatçıları İstanbul izleyicisine tanıtmakta önemli bir görev üstleniyor. Ayrıca yurtdışından davet edilen koleksiyoner ve basın mensuplarıyla Türkiye ’den sanatçıların tanışması açısından önemli bir fırsat yaratıyor. Fuarın organizasyonunda uluslararası, yıllara dayanan tecrübesi olan bir ekibin işin başında olması da bizi teşvik eden nedenlerin başında geliyor. Bugüne kadar yurtdışında pek çok fuara katıldık, ArtInternational’ın yurtdışındaki fuarlarda gözlemlediğimiz koleksiyoner çeşitliliğini yakalayacağını umut ediyoruz.
Sanatçıları: Ahmet Oran, CANAN, Ergin Çavuşoğlu, Güçlü Öztekin, Hatice Güleryüz, Hüseyin Bahri Alptekin, İnci Furni, Nevin Aladağ, Nilbar Güreş, Selma Gürbüz, Servet Koçyiğit ve Vahap Avşar

"Gelecek vadediyor"
Galeri Zilberman/ Moiz Zilberman

ArtInternational, ilk kez düzenlemekte olan, ancak buna rağmen çok geniş çaplı, dünyanın dört bir yanından katılımcıları olan bir fuar. Bienal’le eş zamanlı olması ise fuarın izleyici kitlesini olumlu açıdan etkileyerek, galeri olarak bu izleyici kitlesiyle bizi buluşturması açısından da önem taşıyor. Önümüzdeki senelerde de katılmayı heyecanla beklediğimiz, gelecek vadeden bir fuar olduğu kanısındayız.
Sanatçıları: Alpin Arda Bağcık, Burçak Bingöl, Ahmet Elhan, VALIE EXPORT, Zeren Göktan, Azade Köker, Şükran Moral, Özlem Şimşek ve Walid Siti

"Seçici kurulu önemli buluyorum"
x-ist/ Yasemin Elçi

Profesyonel bir seçici kurulca tespit edilen galerilerin oluşturduğu ilk fuar olması nedeniyle önemli buluyorum. Ayrıca katılımcı galeriler arasındaki son derece önemli bazı isimlerle aynı fuarda olmak, kurulca uygun görülmüş Türkiyeli galeriler için olumlu bir referans teşkil ediyor. Fuarı düzenleyen şirketin İstanbul'a getireceği son derece ciddi bir yabancı koleksiyoner potansiyeli de cabası. Şu ana dek fuarla ilgili gelişmeler çok umut verici. Hem fuarla ilgili geri dönüşler, hem de vadedilen etkinlikler programı düzgün.
Sanatçıları: Ahmet Polat, Ansen, Bahadır Baruter ve Serkan Adın

"Bienale denk gelmesi isabet oldu"
Egeran Galeri/ Suzanne Egeran

Bu sonbaharda ArtInternational’ı karşılıyor olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Bienal ile aynı zamanlara denk gelmesi ise isabet oldu, çünkü hem uluslararası hem de Türkiye’den sanat camiası burada…
Sanatçıları: Frank Nitsche, Işıl Eğrikavuk, İlhan Koman ve Ivan Navarro

"Şeffaflık ve istekle ilerliyor"
Galeri Non/ Derya Demir

İstanbul uluslararası fuar takviminde yeri olması gereken bir şehir. ArtInternational ekibi, bu hedefe doğru atılacak adımları İstanbul’daki sanat mekânları ile birlikte tartışmaya açarak gerçekleştirebilecek bir şeffaflık ve istekle ilerliyor. Bu nedenle de fuarın ilk edisyonunda, fuara destek veren sanatseverler, küratörler ve enstitülerle yer almayı tercih ettik.
Sanatçıları: Extramücadele ve Uriel Orlow

"Parçası olmayı önemsiyorum"
Pi Artworks/ Yeşim Turanlı
7 Eylül’de Paris’te 15 galerinin toplu açılışı vardı. Sohbetler sırasında ortaya çıktı ki, bu galerilerden bazıları fuara katılmak, bazıları da katılımcı olmasalar bile fuarı ve Bienal’i izlemek için ilk defa İstanbul’a geliyorlar. Fuar, İstanbul’un kozmopolit bir sanat durağı olmasında önemli rol oynuyor. Bu yüzden bir parçası olmayı önemsiyorum.
Sanatçıları: Gülay Semercioğlu, Susan Hefuna, Volkan Arslan, Nejat Sati, Mehmet Aliuysal, HORASAN ve Nezaket Ekici

"Güçlü bir sergi ve konuşma programına sahip"
Pilot Galeri/ Azra Tuzunoglu
Dürüst olmak gerekirse fuarları çok sevmememe rağmen, günümüz sanat ortamında fuarlara katılmak bir zorunluluk. Bunu kabul etmemiz gerek. Biz gösterdiğimiz eserlerle fuar alanlarını daha enteresan hale getirmeye çalışıyoruz. Bu fuar için de eser seçimi yaparken bunu göz önünde bulundurduk. Halil Altındere'nin son dönem çalışmalarını İstanbul'da ilk defa bir arada sergilemeye karar verdik. Art International'ın henüz ilk senesinde güçlü bir sergi ve konuşma programına sahip olması bizim açımızdan önemli. Fuarın sadece ticari değil, sanatsal yönüne de verilen önemin bir göstergesi. Umuyorum ki bu fuar uzun vadede sadece İstanbul için değil, tüm bir bölge için önemli bir buluşma noktası olacak. Bu sene, 13.İstanbul Bienal'inin başladığı haftaya denk gelen açılışıyla uluslararası izleyicilerin büyük bir kısmının da ilgisini çekeceğinden eminim.
Sanatçısı: Halil Altındere

Galerist Sanatçıları: Arik Levy, Arslan Sükan, Elif Uras ve Francesco Albano