Aşçıların aşçısı: Türk mutfağı iyi tanınmıyor

Aşçıların aşçısı: Türk mutfağı iyi tanınmıyor
Aşçıların aşçısı: Türk mutfağı iyi tanınmıyor

Robuchon?un Michelin?den 17 yıldızı var.

PARİS - Dünyaca ünlü Michelin restoran rehberine göre, en fazla yıldız sahibi olan Fransız aşçı Joel Robuchon, Türk mutfağının Fransa’da yeteri kadar iyi temsil edilmediğini söyledi. ‘Michelin Rehberi’nin 100. sayısının yayımlanması dolayısıyla Paris’teki tarihi Orsay Müzesinde ünlü aşçıların ve gurmelerin katılımıyla düzenlenen törende Robuchon, dünyaca ünlü Türk mutfağının Fransa’da yeterli derecede bilinmemesinin büyük bir eksiklik olduğunu söyledi.
Paris’te gastronomik bir Türk restoranının bulunmamasından yakınan ünlü aşçı, damak tadına düşkün Fransızların, ünlü Türk aşçılarının Türk mutfağını daha iyi tanıtmalarından büyük memnuniyet duyacağını söyledi. Fransa’da ‘aşçıların aşçısı’ olarak bilinen Robuchon’un Paris’in dışında, Las Vegas, Londra, New York, Tokyo, Hong Kong ve Monaco gibi kentlerde açtığı restoranları var.
Michelin Rehberi’ne göre, açtığı restoranlarda 17 yıldız toplayan Robuchon, dünyanın en başarılı aşçısı olarak tanınıyor. Michelin’ın bağımsız uzmanları, habersiz ziyaretleriyle en iyi restoranları belirliyor. En iyi restoranlara bir ile üç yıldız arasında puan veren uzmanlar, daha sonra teftişlerde yıldızları geri alabiliyor ya da sayısını artırabiliyor. (aa)