Asgari sorumluluk

Asgari sorumluluk
Asgari sorumluluk
Haber: CHRISTOPHER ÇOLAK / Arşivi

Taş yerinde ağırdır diye boşuna dememişler, Editors, dört yıllık aradan sonra, birtakım değişikliklerle ve yine gitar yüklü sound’uyla yoluna devam ediyor. ‘In This Light and on This Evening’ sonrasında, yeri arayışlara gireceğini açıklayan ve bu dönemde zor da olsa gitarist Chris Urbanowicz ile yolları ayıran Editors, artık yoluna beş kişi devam ediyor. Chris’in gidişinden kısa bir süre sonra Editors, iki kere altın plak kazandığı ve gerçekten büyük olduğu Belçika’daki, Werchter festivalinde şimdiye kadar çaldığı en büyük kalabalıklardan birine, 80 bin kişiye çalarak, ilk zorlu testi başarıyla geçmiş. Grubun bedenindeki bir uzvunu kaybediyormuş gibi trajik görünse de, gruplarda her zaman fikir ayrılıkları ve ayrılıklar olur, bazı gruplar dağılır, bazıları yoluna devam eder... Editors ve biz şanslıyız.
Jacquire King’le beraber Nashville’de kaydettikleri ‘The Weight of Your Love’la Editors, önceki albümlerinde alıştığımız gitar yüklü sound’uyla bir anlamda özüne dönerken, İngiltere ’nin en önemli modern indie-rock gruplarından biri olduğunu hatırlayarak, bu albümde sorumluluklarını asgari ölçüde yerine getiriyor. Halihazırda 80’ler Britanya müziğine dair hemen her şeyi, Depeche Mode stili synth baladlarını ve post-punk’ı yeterince deneyimleyen ekip, yeni albümde bir anlamda üzerindeki ‘Euro’ etkileri söküp, yerine ‘Americana’ usulü bir yelek almış.
Editors yoluna devam ediyor. Üzerindeki ‘stadyum grubu’ etkisini kaybetmek istemiyor belli ki. ‘The Weight of Your Love’ın müthiş bir albüm olduğu iddia edilemez ama ‘The Weight’in çok iyi bir parça olduğu da bir gerçek. Hiç de fena olmayan ‘Hyena’ ve Arcade Fire’ı hatırlatan ‘Formaldehyde’ın yanında ‘What Is This Thing Called Love’ın bahsini geçirmek ise zor.