'Asıl ahlaksızlık 14 yaşındaki kızı evlendirmek!'

'Asıl ahlaksızlık 14 yaşındaki kızı evlendirmek!'
'Asıl ahlaksızlık 14 yaşındaki kızı evlendirmek!'
RTÜK'ün 'Ben Bilmem Eşim Bilir' programında dansöze para takılması üzerine Kanal D'ye para cezası vermesine dansözlerden tepki var. Görüştüğümüz üç dansöz, para takmanın bir gelenek olduğunu söylüyor.
Haber: ARMAĞAN ÇAĞLAYAN / Arşivi

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) Kanal D’de yayınlanan yarışma programı ‘Ben Bilmem Eşim Bilir’de dansözün göğüs ve kalçasına para yapıştırmaya verdiği 200 bin 640 TL cezaya yargı onay verdi. Üç dansöze kararı sorduk.
Ünlü dansöz Tanyeli, dansözlere para takılmasını zaten doğru bulmadığını söylüyor: “Sahneye ilk çıktığımda kendi kurallarımı koyabilecek kadar kariyerim yoktu. Ben de sahneye çıktığım ilk dönemlerde Türk gelenekleri olan, sünnet düğünlerinde, düğünlerde alaturka yaptım, buna izin verdim. Ama artık kendi kurallarımı kendim koyabiliyorum ve sahnede bana para takılmasına izin vermiyorum. Çünkü yaptığım gösteriyi ucuzlaştırdığını düşünüyorum.”
Dansöz Nuran Sultan ise kararı üzüntüyle karşılıyor: “Böyle bir karar alınmasına çok üzüldüm. Çocukların ahlakını etkileyecek o kadar çok şey var ki, bu mu kaldı? Bizim dans ettiğimiz ortamlar, aile ortamlarıdır. Bir baleyi, salsayı, tangoyu seyretmek neyse dansöz seyretmek de öyle bir şey. Bu bir sanat. Dansöze para takmak gelenektir. Son dönemde sanata ve sanatçıya karşı bir tavır var. 14 yaşında bir kızı evlendirmek ahlaksızlık değil, kadın öldürmek ‘namus cinayeti’ ama bir dansöze para takmak ahlaksızlık öyle mi? Önemli olan insanın içindeki niyettir.”
Dansöz Didem de alaturkanın çok uzun yıllardır var olan bir gelenek olduğuna dikkat çekiyor: “Alaturkaya, çocuklara zarar verecek nitelikte bir eylemdir, demek ayıptır. Biz namusumuzla para kazanıyoruz. Ama yine de şaşırmadım. Aslında bütün dansözleri ahlaka aykırı haraketten tutuklamalarını bekliyorum.”

RTÜK'e göre ahlak bozucu davranış
RTÜK , cezaya gerekçe olarak dansöze para yapıştırmanın çocukların ahlakını bozacak nitelikte olduğunu vurgu yapmıştı. Bazı üst kurul üyeleri bunun düğünlerde ve eğlencelerde sık rastlanan bir durum olduğunu, Türk kültürünün parçası haline geldiğini belirterek cezaya karşı çıkmış ancak üst kurul cezada ısrarcı olmuştu. Kanal D yönetimi cezayı yargıya taşımıştı. Ankara 3. İdare Mahkemesi cezanın iptali için açılan davada, ‘dansöze para yapıştırmayı’ çocukların ahlakını bozacak nitelikte olduğuna karar verdi. Böylece RTÜK’ün kararı yargı kanalıyla da onanmış oldu.