Aşırı zayıf modelli reklama yasak geldi

Aşırı zayıf modelli reklama yasak geldi
Aşırı zayıf modelli reklama yasak geldi
Elle dergisinin İngiliz edisyonunda yer alan Yves Saint Laurent reklamı, fotoğraftaki modelin 'sağlıksız bir şekilde zayıf' olduğu gerekçesiyle yasaklandı.

Yves Saint Laurent markasının, Elle dergisinin İngiliz edisyonunda yer alan reklamında çok zayıf bir genç kadın model yerde uzanırken görülüyor. Reklam, bir okurun şikâyeti üzerine Reklam Standartları Birliği (ASA) tarafından incelenip yasaklandı. Yasak kararında, siyah beyaz karede görülen kadının aşırı zayıflığına ve göğüs kafesinin fazlasıyla çıkık oluşuna dikkat çekildi.  Yves Saint Laurent (YSL) ve Elle İngiltere yasaklama kararıyla ilgili açıklama yapmazken Reklam Standartları Birliği’nden gelen bilgiye göre YSL, şikâyetçinin modelin aşırı zayıf olduğu yönündeki görüşüne katılmıyor.

SORUMSUZ BULUNDU
ASA sözcüleri fotoğraftaki pozun ve ışığın, göğüs kafesi görünür durumda olan göğsüne ve neredeyse aynı darlıkta olan kalçalarına ve dizlerine özellikle odaklandığını söyledi: “Fotoğraftaki model sağlıksız bir şekilde zayıf görünüyor, bu nedenle reklamın sorumsuzca olduğu kanısındayız. Reklam bu şekilde yeniden yayımlanmamalı. Reklamcılara, kullandıkları imajların bir sorumluluk dahilinde hazırlanması gerektiğini söyledik.”
Sene başında uyuşturucu kullanımını ve bağımlılığı özendirdiği gerekçesiyle şikâyete konu olan YSL parfümü Black Opium’un reklamı ise ASA tarafından sorunsuz bulunarak aklanmıştı. (bbc)

 


  ETİKETLER:

  İngiltere

  ,

  BBC

  ,

  Beyaz

  ,

  Reklam

  ,

  Kadın

  ,

  genç

  ,

  açıklama