Asitli saldırının faili belli oldu!

Asitli saldırının faili belli oldu!
Asitli saldırının faili belli oldu!

Saldırıya uğrayan Filin, önümüzdeki günlerde ameliyat olacak.

Moskova'daki Bolşoy Balesi'nin sanat yönetmeni Sergei Filin, kimliği belirsiz şahısların asitli saldırısına uğramıştı. Saldırının faili sonunda belli oldu. Fail, Bolşoy'deki bir başka dansçı çıktı!

Moskova’daki ünlü Bolşoy Balesi’nin sanat yönetmeni Sergei Filin, geçtiğimiz ay saldırıya uğramıştı. Maskeli saldırganlar tarafından suratına asit atılan Filin’in yüzünde, kafasında ve gözlerinde yanıklar oluşmuştu.

Rus polisinin başlattığı soruşturma sonunda tamamlandı. Saldırının, ‘Korkunç İvan’ oyununun başroldeki dansçısı Pavel Dmitrichenko tarafından gerçekleştirildiği belirtildi. Dmitrichenko’nun dışında iki kişi daha saldırıda ilgisi olduğu gerekçesiyle tutuklandı.

Bu saldırı ilk değil

2011’de Bolşoy Balesi’ndeki sanat yönetmenliği görevine getirilen Filin, klasik repeatuvardan uzaklaşıp modern yapımlara ağırlık verince kadro dışı kalan dansçıların tepkisini toplamıştı. Son aylarda kişisel sitesi ve e-posta adresi hack’lenen Filin’in arabasının lastikleri de patlatılmıştı.

Sağlık durumu iyiye gidiyor

Öte yandan Filin’in sağlık durumunda düzelme söz konusu. Şu aşamada görme yetisi tehlikede olan Filin, en son Belçika’da yanma konusunda uzman bir askeri hastanede gözlerinden ameliyat olmuştu.