Aşk her şeyi affeder mi?

Sevgi dolu bir ilişki yaşadığınızı iddia ediyorsunuz ama yine de bir yenisinin arayışı içindesiniz.

Aldatmanın dört nedeni
Sevgi dolu bir ilişki yaşadığınızı iddia ediyorsunuz ama yine de bir yenisinin arayışı içindesiniz. İyi bir şeyi kaybetmeye bizi iten nedenler neler? Sadakatsizlikten korunmak için aşağıdaki maddelere bir göz atın...
1. Fiziksel çekimin yok olması
İlişkilerinin başında fiziksel görünüşlerini önemseyenler, zaman geçtikçe kendilerine eskisi kadar bakmamaya başlarlar. Kilo aldıklarından, eşlerini fiziksel olarak eskisi kadar etkilemezler ve eşlerinin ilgisi başkalarına yönelebilir.
2. Bir başkasında aranan cinsellik
Eşlerine olan ilgilerinin azalması sonucu ilişkilerinde cinsellik yaşamayanlar, başkalarıyla yaşayacakları cinselliğe yönelebilirler.
3. Ayrılık korkusu
Çiftlerin birbirlerinden ayrı çok fazla zaman geçirmesi ilişki açısından o kadar da sağlıklı olmayabilir. Kısa iş seyahatleri zararsızdır ama ayrı ayrı tatile çıkıldığında
aldatma olasılığı artar.
4. Cinsel hayatın monotonluğu
Monoton bir cinsel hayatı olanlar, ilişkilerinde bulamadıkları heyecanı başka ilişkilerde ararlar.Kadın: "Tek bir hata için tüketilmez"
Tanıdığım birçok kişi, aldatma söz konusu olduğunda, 'Tek bir hatada onu silerim' görüşünü benimser. Ben bunlardan biri değilim. 30 yıldır evli olan -buna rağmen hala oynaşan - annem ve babam, bir aldatma olayı yaşadılar. Olaydan yaralı çıkmalarına rağmen birlikteliklerini sürdürmek için her zamankinden daha fazla çaba gösterdiler. Onların uçurumun kenarından dönüp daha da yakınlaşmalarına şahit olduğumda, aldatmayla ilgili eski yaklaşımım değişti. Bu acı tecrübeden çıkardığım sonuç şu oldu: Her iki taraf da yüzde yüz çaba gösterirse, ilişkide aşılamayacak sorun yoktur.
"Eski sevgilim aldattı"
Tabii bu konuşan benim beynim. Kalbim ayrı bir konu. İlişkim başka bir kadın yüzünden bozulursa, kalbim bu kadar mantıklı düşünmemi
engelleyebilir. Beni aldatırsa hissedeceğim acıyı hayal etmem bile mümkün değil. Yine de bu acının hayatın bir parçası olduğunu biliyorum. Ve bazen acıya rağmen, beraberliği
bitirmemek gerekli. Daha önce de acı çektiğim oldu. Mücadele edip yoluma devam ettim. Eski sevgilim tarafından aldatıldım. Ben soğuk gece vakitleri onun köpeğini dolaştırırken, o arkadaşlarıyla beraber çıktığı tatilde, casino'da geçirilen gecenin sonunda kendini bir kadınla jakuzide bulmuş ve elden ne gelir, onunla öpüşmüş. Bu olaydan
sonra, suçluluk duygusuna dayanamadı ve gelip bana itirafta bulundu. Şoke oldum ve delicesine ağlamaya başladım. Biraz düşünmem gerektiğini söyleyip o gece yalnız başıma uyudum. Birkaç gün sonra, onu affettiğimi söyledim çünkü;
1) Gelip olan biteni bana anlattı.
2) O kadınla öpüşmekten ileriye gitmedi.
3) Olay sırasında sarhoştu. Aynı olay bir daha başıma gelirse, yine bu şekilde mi davranırım, doğrusu bilemiyorum. Yine de bildiğim tek şey, aldatma söz konusu olduğunda, öpüşmek ile beraber olmak aynı kefeye konamaz (özellikle de aldatan kişi içkiliyse). Ayrıca bazı ilişkileri tek bir hata yüzünden tüketmeye yazık olur. Ama tabii hata tekrarlanırsa, hiç affetmem!


Erkek: "Aldatan biriyle zaman kaybetmeyin!"
Eşiniz size itirafta bulunup öpüşmekten ileri gitmediyse (bize söylediği bu) ve olay sırasında sarhoşsa, sadakatsizlik yapmış sayılmaz mı? Sorum şu: Çiftlerden birinin aldattığı bir ilişki, onarılmaya değer mi? Biliyorum insanlar birçok farklı sebepten dolayı aldatıyor: Cinsel tatminsizlik, diğeriyle hesaplaşma isteği ya da bu örnekte olduğu gibi alkol, jakuzi ve tahrik edilmenin karışımı. Durum ne olursa olsun, aldatma ilişkinin değerini düşürüyor. Bir ilişkinin anlamı biraz da insanın kendisini ayartmalara karşı koruması ne de olsa.
Duygusal tatmin yoksa
Bazı çiftler, ilişkide birbirlerini özgür bırakıyorlar. Bu kişileri ahlaki açıdan yargılayacak değilim. Yine de neden böyle bir durumu seçtiklerini merak ediyorum. Eğer farklı insanlarla beraber olmak bu kişiler için bu kadar önemliyse, kişi neden bekar kalmayı seçmez ki? Diğer taraftan, kişi ilişkisinde duygusal anlamda tatmin olamıyorsa, kaçamakları yeni bir ilişki arayışı değil midir? Aldatmaya maruz kalan bir ilişkinin onarılıp onarılamayacağı sorusuna geri döndüğümüzde, önemli olan nokta, 'ilişkinin nelere değip değmeyeceği'. Eğer onsuz bir hayatı hayal bile edemiyorsanız, o zaman belki de her şeyi düzeltmek için elinizden geleni ardınıza koymamalısınız. Ama lütfen, gelip de bana her şeyin sorumlusunun o jakuzi olduğu bahanesini yutturmaya kalkmayın!Aldatılma belirtileri
Eşinizin ya da sevgilinizin sizi aldattığını nasıl anlarsınız? İşte size birkaç ipucu...
 • Macerasının başlarında, suçluluk duygusundan dolayı sizinle her zamankinden daha fazla ilgilenir.
 • Macerası devam ettikçe, size ilgi gösterme yeteneğini ye da isteğini yitirir.
 • Kendisini haklı çıkarmak için yaptığınız
  her şeyi eleştirmeye başlar.
 • Burnunuza kötü kokular geliyorsa, ters giden bir şeyler olduğuna emin olun. İç sesinize sırtınızı dönmeyin.
 • Cinsel istekleri birdenbire değişir. Sizden şimdiye kadar istemediği türde şeyler ister.
 • Maddi meseleleri saklamaya çalışır. Maceralar için para gerekir, unutmayın.
 • Kendine bakmaya başlar, parfümünü değiştirir, yeni kıyafetler satın alır.
 • Ruj izi, telefon numarası yazılı kağıt ya da prezervatif bulursanız artık hiç şüpheniz olmasın.
 • Sık sık, bir iş telefonu beklediğini söyleyip aniden telefonun başına oturursa ve birçok kez telefon suratınıza kapanırsa, bilin ki burada söz konusu olan, ikinci şahıstır.


  Sanal seks aldatma sayılır mı?
  İnternetin cinsellik konusunda çocukları kötü yönde etkilediği sürekli tartışılan bir konu. Yetişkinlerin cinsel hayatını nasıl etkilediği ise ayrı mesele. Uzmanlara göre, bazı durumlarda sanal seks gerçek ilişkilerin
  yerini alabiliyor. Her ne kadar ilişkiler gerçek olmasa da, sebep olduğu acılar gerçek. Gizli buluşmalar, sessiz konuşmalar ve yakada ruj izi olmasa da, çiftler internet ilişkilerinin sadakatsizlik sayılıp sayılamayacağı konusunda bir hayli kafa yoruyorlar. Internette geçirdikleri zamanı, eğlenceli dakikalar olarak nitelendiriyorlar.
  Kendilerini cinsel anlamda her şekle sokabiliyor, diledikleri kişi olabiliyorlar. Gitgide daha fazla görmezlikten geldikleri gerçek hayatta, ödenmeyi bekleyen ev kirası ve faturalar ile unuttukları çocukları ve eşleri var. Bu kişiler ilişkiyi gerçek bir insanla yaşamadıklarından, eşlerine verdikleri acıyı idrak edemiyorlar. Evlilik ve tüm ciddi ilişkiler; güven, sevgi, fedakarlık ve saygıya dayalı olduğu zaman yürüyor.
  İnternet ilişkileri, tüm bu kavramların zedelenmesine neden oluyor. Kabul etmek lazım ki, internet yoluyla ya da değil, aldatma her zaman aldatma.


 • Üç tip aldatma: Aldatan kişilerin hepsi aynı gruba konmamalı. Bunları üç gruba ayırabiliriz. Birinci gruptakiler duygusal beklentileri ana ilişkilerinde karşılanmadığı
  için, ikinci gruptakiler başka bir kişi tarafından ilişkiye çekildikleri için, üçüncü gruptakiler ise daimi ilişkiler kuramadıklarından aldatır. Aslında aldatmak sözcüğü yanlış bir kavram. Aldatmayı daha çok evlilik dışı ya da başka ilişki diye nitelendirmek gerekir. Aldatılma korkusu özellikle kadınları güvensizliğe sürüklüyor. Daha çok erkekler aldatsa da, son yıllarda duygusal olarak başlayıp cinselliğe varan kadın aldatma oranında da gözle görülür bir yükseliş söz konusu. Özellikle evlilik öncesi ilişkilerde, aldatma oranı daha yüksek.
 • İlişkiyi sağlamlaştırabilir: Aldatmaya maruz kalmış bir ilişki onarılabilir. Hatta bu ilişkilerin bazıları, yeniden gözden geçirildiği için daha da sağlamlaşır. Tabii bu, çiftlerin yaklaşımına ve ilişkinin gücüne bağlı. Yine de ilişkide güveni yeniden sağlamak güç oluyor. Aldatma bir süre sonra ilişkide pas etkisi de yaratabiliyor.
 • Sanal aldatma çok yaygın: Erkekler sanal ilişkiyi aldatmadan saymıyor. Bazı kadınlar da onlarla hemfikir. Sanal aldatma, Türkiye'de de fazlasıyla yaygın. Sonuçta internet ilişkileri toplumun gerçek olarak algılamadığı bir şey. İnsanlar kimliklerini gizli tutabiliyorlar. İnternet onlar için zararsız kısa kaçamaklar yapabilecekleri bir ortam. Ama bu kaçamakların bazısı telefon konuşmalarına ve buluşmalara kadar varıyor. Benim açımdan bunların gerçek hayattaki aldatmalardan hiç farkı yok.
 • İşte ipuçları: Aldatan kişi duygusal anlamda uzaklaşır, ilgisizleşir.
  İlişkide hoşnutlukla paylaşma biter ve cinsellik azalır. Telefon mesajları, sessiz telefonlar ve kredi kartı ekstesindeki bir parfüm faturası aldatılan kişinin dikkat etmesi gereken ipuçları.
  Doç. Dr. Armağan Samancı
  * * *
  NOT: Önümüzdeki haftadan itibaren uzman psikiyatr hekim ilişkiler, cinsellik ve seks hakkındaki sorularınızı yanıtlamaya başlıyor. Merak ettiklerinizi cumartesi@radikal.com.tr e-posta adresi ya da 0212 505 69 61 nolu faks aracılığıyla bize ulaştırabilirsiniz.