Aşk, macera, uyarlama hepsi bu sinemada

Aşk, macera, uyarlama hepsi bu sinemada
Aşk, macera, uyarlama hepsi bu sinemada

Anna Karenina

Müzikallerden fantastik serüvenlere uzanan bir yelpazede rehber olmak biraz zor. Ancak tadımlık bir gezi bile yeni sinema sezonunda çeşitlilik konusunda sıkıntı çekmeyeceğimizi gösterir gibi... Biz de öyle yaptık, bu sene neler seyredeceğimizin kısa bir dökümünü çıkardık.
Haber: ERMAN ATA UNCU - erman.uncu@radikal.com.tr / Arşivi

Hobbit Bir senedir sürekli okuduğunuz ‘Hobbit’ kısa haberleri sonunda yerini ‘Hobbit’ eleştirilerine, analizlerine bırakıyor. Peter Jackson’ın takibi zor aksiliklere rağmen (bir ülser ameliyatı, filmi protesto eden çekim ekibi, çekimleri donduran MGM vs.) hayata geçirdiği Tolkien uyarlaması ‘Hobbit: An Unexpected Journey’ 14 Aralık’ta vizyonda.

Muhteşem ve Kudretli Oz ‘Camp’ estetiğin tarihini yazan ‘Oz Büyücüsü’ müzikalinin ‘öncesi’ perdede. Heyecanın sebebi, bu ‘önhikâyeyi’ artık eline astronomik bütçeler geçse de hayalgücünün keskinliğinden ödün vermeyen Sam Raimi’nin gözünden izleyebilecek olmamız. James Franco başrolde. Michelle Williams, Mila Kunis, Rachel Weisz ise ona eşlik edenlerden bazıları.

Sefiller
Tony ödül törenlerindeki ‘efsane’ performanslarının artık yetmeyeceğini, Hugh Jackman’i perdede de dans edip şarkı söylerken görmek istediğimizi biliyorduk. İsteğimize cevap Victor Hugo klasiğini temel alan ‘Les Miserables / Sefiller’in film uyarlamasıyla geldi. Kamera arkasında ‘Zoraki Kral’ın Oscarlı yönetmeni Tom Hooper var. Kadronun geri kalanındaki isimlerden bazıları Russell Crowe, Amanda Seyfried ve Anne Hathaway. (1 Mart)

Alfa erkeklerinin yılı
İleri bir tarihte bir sinema öğrencisi 2013’e bakıp da ‘Sinemada Alfa Erkeklerin Dönüşü: 2010’lar’ gibi bir tez yazmaya kalkışsa kaynak azlığından şikâyet etmez muhtemelen. ‘Cehennem Melekleri’ serisiyle dönüşünü müjdeleyen Sylvester Stallone, ‘Bullet to the Head’le 1 Şubat’ta sinemalarda. Yönetmen Walter Hill. ‘Melekler’ ekibinden Arnold Schwarzenegger ise Güney Koreli yönetmen Jee-woon Kim’in ‘The Last Stand’iyle 15 Mart’ta perdede. Ama en önemlisi, tam beş sene sonra gelen yeni ‘Zor Ölüm’ macerası... Tabii ki Bruce Willis’li ‘A Good Day to Die Hard’, 15 Şubat’ta gösterimde.

Yolu İstanbul ’dan geçenler
Sene içinde ‘yerli magazinin’ radarına uluslararası yıldızların da girmesine vesile, ‘İstanbul’da çekilen’ olası gişe devleri de vizyon tarihlerine yaklaştı. Sadece İstanbul sahnelerinden dolayı değil, Sam Mendes’i Bond evreniyle buluşturmasıyla da merak cezbeden, son sürüm 007 macerası ‘Skyfall’, 26 Ekim’de perdede. ‘Bir Luc Besson prodüksiyonu’ ‘Taken 2’ ise ‘Skyfall’a nazaran çok daha İstanbul odaklı. Liam Neeson’ın İstanbul damlarında aksiyondan aksiyona koştuğu Olivier Megaton filmi, 5 Ekim’de vizyonda. İstanbul’u mesken tutan yapımlar arasında tabii ki en heyecan verenlerinden, Monica Bellucci’yi Yılmaz Erdoğan, Belçim Bilgin ve Beren Saat’le buluşturan Bahman Ghobadi filmi ‘Gergedan Mevsimi’ de 26 Ekim’de gösterime giriyor.

Gangsterler cephesi Michael Mann’in ‘Halk Düşmanları’nı çektiği 2009’da böyle bir furya beklentisine girmiştik. Ama gangsterlerin beyazperdede dirilişi için 2012’yi beklememiz gerekmiş. ‘Kara Şövalye Yükseliyor’un gösterimi sonrası Aurora’da yaşanan katliamı hatırlattığı sahneler dolayısıyla uzun zamandır gündemde olan - ve söz konusu bölümleri yeniden çekilen - ‘Gangster Squad’ta Ryan Gosling ve Josh Brolin mafyanın Los Angeles’a yerleşmemesi için mücadele eden sert polisleri, Sean Penn ünlü mafyöz Mickey Cohen’i, Emma Stone ise esas kadın Grace’i canlandırıyor. Yönetmen, ‘Zombieland’den tanıdık Ruben Fleischer. Nick Cave’in senaryosundan John Hillcoat’un yönettiği ikinci film, (ilki ‘Teklif’) ‘Kanunsuz’un gangster âleminin daha karanlık taraflarına bakıyor olması ise kuvvetle muhtemel. Tom Hardy, Shia LeBeouf, Gary Oldman, Jessica Chastain gibi isimlerden oluşan kadrosuyla 26 Ekim’de geliyor.

Edebiyat uyarlamaları
“Edebiyat uyarlamaları ağırlıkta” gibi bir değerlendirmeyle geçiştirilemeyecek bir bereket söz konusu bu sene ‘adaptasyon’ cephesinde. Baz Luhrmann’ın şenlikli dünyasıyla Fitzgerald evreninin nasıl çakışacağını sonunda görebileceğiz. Gatsby’yi Leonardo DiCaprio’nun canlandırdığı üç boyutlu ‘Muhteşem Gatsby’, 25 Ocak’ta vizyonda. ‘Aşk ve Gurur’ ile ‘Kefaret’ten referansla söyleyelim, Britanyalı yönetmen Joe Wright’ın ‘Anna Karenina’sının bildiğimiz Tolstoy uyarlamalarından çok daha farklı bir deneyim sunması da kuvvetle muhtemel. Karenina’yı da Wright gözdesi Keira Knightley’nin canlandırdığı yapımın gösterim tarihi 4 Ocak. Barack Obama’nın da yazılı takdirlerini alan ‘ruhani’ bestseller ‘Pi’nin Yaşamı’ ise Ang Lee’ye emanet (28 Aralık). Ancak muhtemelen bu sene, kaynak aldığı anlatıya en falsolu ters köşeyi yaptıran uyarlama, ekmek kırıntılarından medet uman iki küçük çocuğu birer aksiyon figürüne dönüştüren Tommy Wirkola filmi ‘Hansel and Gretel: Witch Hunters’. (4 Ocak)

Animasyon
Uzun zamandır enerjisini kaybettiği, onu özel kılan mizahından uzaklaştığı yönündeki hayran serzenişleri Tim Burton’ın en gotik zamanlarından kalma kısası ‘Frankenweenie’ye dönüp ondan uzun metrajlı bir stop-motion animasyon çıkarması, şimdiden o hayranların umutlanmasını sağladı. (28 Aralık) 26 Ekim’de vizyona girecek ‘Wreck-It Ralph / Oyunbozan Ralph’, bol pikselli bir arcade oyundaki kötü adamının yolunu, son moda bir video oyununa düşürüyor. (26 Ekim) İskoçya’da geçen kahramanlık öyküsü ‘Brave’ ise senenin olası Pixar hitlerinden biri olarak şimdiden göz kırpıyor izleyicisine.

Yerlilere kısa bir bakış
Bir süre önce gelecek sezonda izleyeceğimiz yerli yapımlarla ilgili geniş bir haber yayımlamıştık. Ama hazır sınır ötesine uzanmışken kalburüstü olanları yeniden hatırlamakta yarar var. Yeşim Ustaoğlu’nun ‘Araf’, Reha Erdem’in ‘Jin’ ve ‘Şarkı Söyleyen Kadınlar’, Pelin Esmer’in ‘Gözetleme Kulesi’, Mahmut Fazıl Coşkun’un ‘Yozgat Blues’, Derviş Zaim’in ‘Devir’ ve Onur Ünlü’nün ‘Sen Aydınlatırsın Geceyi’ filmleri festivallerin ardından vizyonda olacak. Ömer Faruk Sorak’ın ‘Bağbozumu’, Özcan Deniz’in ‘Evim Sensin’ ve Ahmet Sönmez’in ‘Elveda Katya’ ilk akla gelen romantik komediler. Osman Sınav’ın ‘Uzun Hikâye’, Yeşim Sezgin’in ‘Çanakkale 1915’, Sinan Çetin’in ‘Çanakkale Çocukları’, Yılmaz Erdoğan’ın ‘Kelebeğin Rüyası’, Alphan Eşeli’nin ‘Sarıkamış 1915-Eve Dönüş’ ve Levent Semerci’nin ‘Ayhan Hanım’ı ise tarihte gezinen filmler olarak vizyondaki yerini alacak.