Askeri kamp değil internet bağımlılığı tedavi merkezi!

Askeri kamp değil internet bağımlılığı tedavi merkezi!
Askeri kamp değil internet bağımlılığı tedavi merkezi!
Bir örnek kamuflaj tişörtleriyle sabah 6.30'da koşuya çıkıyor, vücut duruşlarını düzeltmeyi öğreniyor, günlük olarak Thai Chi yapıyorlar. Çoğu erkek binlerce genç burada adeta 'hizaya sokuluyor'. Çin'den gelen bu görüntüler yanıltmasın, burası askeri kamp değil, internet bağımlılığı tedavi merkezi...

RADİKAL - Çin’de modern çağ hastalıklarından internet ve teknoloji bağımlısı gençler 2006’dan beri faaliyette olan Daxing İnternet Bağımlılığı Tedavi Merkezi’nde (IATC) tedavi ediliyor. Merkezden bugüne dek çoğu erkek olan 6 bin genç erkek geçmiş.
Merkezin iddiası gelen gençlerin yüzde 75’ini tedavi ettikleri yönünde. Her haliyle askeri eğitim kampını andıran merkezin fikir babası, ülkesinde internet bağımlılığı konusunda önde gelen uzmanlardan Çin Halk Kurtuluş Ordusu mensubu albay doktor Tao Ran. Çin hükümetinin iddiasına göre ülkedeki 632 milyon internet kullanıcısından 24 milyonu internet bağımlılığından muzdarip. Tao Ran, ‘wangyin’ yani internet bağımlılığını bir zihinsel hastalık türü olarak tanımlıyor ve hastalarının yüzde 90’ının klinik açıdan, normal sosyal etkileşim eksikliğinden dolayı depresyonda olduğunu söylüyor. Hastalar günde 14 saate uzanan süreler boyunca ekrana baktıkları için sırt, göz problemleri ve yeme bozukluğu sorunları yaşıyor.
 Ran, tedavi programı kapsamında kamptaki gençleri elektronik aletlerden tamamen uzak bir ortamda, son derece disiplinli bir programa dahil ediyor. Güne 6.30’da başlayan gençler askeri disiplin içinde spor yapıyor, gün içinde tamamen izole kaldıkları anlar yaşıyor, ek olarak ilaç tedavisi görüyorlar.
Dr Ran’a göre kamptan ayrılan biri, tedaviden altı ay sonra internet kullanımını günde altı saatten aza indirmişse tam olarak iyileşmiş sayılıyor. Kampın uyguladığı tedavi yöntemlerini vahşi bulup eleştirenler de var ama eleştirenler bile kampın başarılı sonuçlar elde etmesini ve buraya yoğun talep olması gerçeğini kabul ediyor.
 IATC Çin’deki tek internet tedavi merkezi değil, World of Warcraft gibi online oyunlara olan ilginin adeta patlama yaptığı ülkede bu tip kliniklerin sayısı yaklaşık 300. Öyle ki ülkedeki çoğu internet kafede müşterilerin yorgun düştüklerinde uyumalarına olanak veren yataklar bile var. (The Daily Mail)