Askeri uçak düştü: 97 ölü, 15 yaralı

Askeri uçak düştü: 97 ölü, 15 yaralı
Askeri uçak düştü: 97 ölü, 15 yaralı

Yetkililer uçağın tamamen parçalandığını, sadece kuyruk bölümünün sağlam kaldığını açıkladı. FOTOĞRAF: REUTERS

Endonezya'da 112 kişi ve malzeme taşıyan askeri uçak, eğitim amaçlı uçuşlarından birinde düştü. En az 97 kişinin öldüğü açıklandı

CAKARTA - Endonezya’da dün sabah yerel saatle 06.30’da (TSİ 01.30) 112 kişi taşıyan bir askeri uçak düştü. Başkent Cakarta’dan kalkan Hercules tipi uçak güzergâhı doğrultusunda Cava adasının doğusuna giderken düştü, en az 97 kişinin öldüğü açıklandı. Düşen askeri uçağın rutin eğitim amaçlı uçuşlarından birini yaptığı ve Doğu Cava bölgesindeki havaalanı yakınında düştüğü belirtildi.
Hava Kuvvetleri sözcüsü uçağın, ülkenin kurulduğu beş adanın en büyüğü olan ve başkent Cakarta’nın da bulunduğu Cava adasının doğu kesimindeki Madiun bölgesinde düştüğünü duyurdu. Ülkedeki televizyon kanallarından Metro TV ise yerel yetkililere dayandırarak verdiği haberde, uçağın evlerin üstüne düştüğünü ve düştüğü yerde bulunan iki veya daha fazla kişinin ölümüne neden olduğunu yayınlada. Düştüğü yerde dört evin yıkılmasına sebep olan uçak daha sonra sürüklenerek civardaki bir pirinç tarlasına girdi.
Haberde, uçağın tamamen parçalandığı, sadece kuyruk bölümünün sağlam kaldığı da belirtildi. Ülkenin ulusal haber ajansı Antara’nın daha önceki bir haberinde de Hava Kuvvetleri’nin elindeki C-130 Hercules tipi uçakları yoğun olarak kontrol etmeye başlayacağı duyurulmuştu. Yetkililer, geçen hafta ciddi aksaklıklar nedeniyle bu uçaklarla ilgili kontrollere başlanacağını, halen Singapur’da olan dokuz Hercules’in de bu çerçevede kontrol edilmekte olduğunu söylemişti. Yetkililer uçakta en az 10 çocuk olduğunu duyurdu. (aa)