'Aslan Kral'ın yaratıcısından Cecil'in anısına özel animasyon

'Aslan Kral'ın yaratıcısından Cecil'in anısına özel animasyon
'Aslan Kral'ın yaratıcısından Cecil'in anısına özel animasyon
Aslan Kral, Güzel ve Çirkin, Pocahontas gibi çizgi Disney karakterlerin yaratıcısı, animasyon sanatçısı Aaron Blaise, ABD'li bir dişçi tarafından öldürlen ikon aslan Cecil için bir video hazırladı. 

RADİKAL - Amerikalı dişçi Walter James Palmer tarafından Zimbabwe'de öldürüldükten sonra dünya gündeminde baş sıralara oturan aslan Cecil için, Hollywood'un ünlü animasyon sanatçısı Aaron Blaise özel bir animasyon video hazırladı. Aslan Kral, Pocahontas, Güzel ve Çirkin gibi meşhur Disney çizgi yapımlarının da yaratıcısı olan Blaise, hazırladığı animasyonla avcılar tarafından öldürülen diğer Afrikalı hayvanlara da ilgi çekmeyi amaçlanıyor. Disney klasiklerinden 'Lion King' (Aslan Kral) Oscar'a aday olmuş, 'En İyi Müzik' Oscar'ını kazanmıştı.  

CECIL CENNETTE...
The Guardian'ın haberine göre Aaron Blaise,hazırladığı çizimde aslan Cecil’i cennette, ailesinin de onu dünyadan izlerken gösterir halde bir kurgu yapmış. Hazırladığı videoyu internette paylaşan Blaise, 1994 yapımı 'Lion King’de Simbat’a babası Musafa tarafından söylenen “Yıldızlara bak. O yıldızlarda geçmişin muhteşem kralları bize bakıyorlar” sözüne de yer verdi.

Blaise kendi internet sitesinde “Bilebileceğiniz gibi çok büyük bir hayvan âşığıyım ve ne zaman böyle güzel yaratıklara nedensiz olarak zarar verildiğini görsem, bu beni deli ediyor. Bu konuya şahsen dahil olmaya karar verdim. Umarım, çalışmalarımız insanları eğitmeye yardımcı olur ve böylelikle gelecekte bu tür berbat olayların yaşanmasını engeller” diye yazdı.

CECIL'İN KATİLİNİN ÜLKEYE İADESİ İSTENDİ
Afrika’nın en bilinen aslanlarından olan Cecil’in öldürülmesine karşı olan öfke sürüyor. Cuma günü Zimbabwe Çevre Bakanı, Minneapolisli dişçi Walter James Palmer’ın kaçak avcılık suçlamasıyla yüzleşmesini için ülkeye iadesini istedi. Palmer ise yaptığı açıklamada 13 yaşındaki aslanı öldürdüğünü kabul etmiş fakat profesyonel rehber eşliğinde yaptığı avın yasal olduğunu düşündüğünü söylemişti.
Salı günü üç Amerikan havayolu şirketi Delta, American ve United artık aslan, leopar, fil, bufalo veya gergedan ganimetlerini taşımayacağını duyurmuştu. Hayvanın öldürülmesi karşısındaki öfke diğer Amerikan avcılarına eleştiriye ve soruşturma açma tehditlerine de neden oldu.
Aladdin ve Mulan gibi animasyon filmlerin yapımında da rol üstlenen Blaise, Disney’de 21 yıl çalıştı ve yardımcı yönetmenliğini yaptığı 2003’teki Brother Bear filmiyle Oscar’a aday oldu.
(Derleyen: Cansu Önder)