Aspirin kansere meydan okuyor

Aspirin kansere meydan okuyor
Aspirin kansere meydan okuyor
Düzenli Aspirin alımı, çeşitli kanserlere yakalanma riskini neredeyse yüzde 50 azaltabilir

Düzenli Aspirin kullanımının muhtelif kanser türlerine yakalanma riskini yaklaşık yüzde 50 oranında azaltabileceği açıklandı. Uzmanlara göre 40’lı yaşların ortalarında, gece yatmadan önce bir bardak sütle birlikte Aspirin içmek gerekiyor. Süt, mide hasarını hafifletmekte işe yarıyor.
26 bin hasta üzerinde beş yıl boyunca yapılan deneyler, kanserden ölümlerin düzenli Aspirin alarak büyük oranda önlenebileceğini kanıtlıyor. Araştırmalara göre günde bir Aspirin almak, gırtlak kanserinden ölümleri yüzde 60, kolorektal kanserlerden ölümü yüzde 40, akciğer kanserinden ölümü yüzde 30, prostat tümörlerinden ölümü de yüzde 10 oranında azaltıyor. Oxford’daki John Radcliffe Hastanesi’nde yapılan araştırmayı yürüten Prof. Peter Rothwell, “Uzun vadedeki en önemli bulgu, kanserin Aspirin gibi basit bir ilaçla önlenebileceği” diyor. 

20-30 yıl süreyle kullanılmalı
Prof. Rothwell, Aspirin kullanımına 40’lı yaşların ortalarında başlanmasının kansere karşı alınabilecek en önemli tedbir olduğunu ve ilacın kullanımının 20-30 yıl boyunca sürdürülmesini öneriyor. Tıp dünyasının en prestijli yayınlarından ‘The Lancet’te yayımlanan araştırmada, insanlara her gün 75 miligram dozunda Aspirin almaları tavsiye ediliyor.
East Anglia Üniversitesi’nden Prof. Alastair Watson da heyecan yaratan araştırma sonuçlarını “Beş yıldan uzun süre düzenli Aspirin almanın akciğer, pankreas, yemek borusu ve prostat kanserlerini önlediğini gösteren önemli bir kanıt” diyerek yorumluyor.

Aspirin nelere iyi geliyor? 
* Eklem iltihabı 
* Mesane kanseri 
* Bağırsak kanseri 
* Beyin tümörü 
* Meme kanseri  
* Bunama 
* Diyabet 
* Ateş 
* Gırtlak kanseri 
* Baş ağrısı 
* Kalp hastalıkları 
* Akciğer kanseri 
* Migren  
* Yemek borusu kanseri 
* Genel ağrılar 
* Pankreas kanseri 
* Hipertansiyon 
* Prostat kanseri 
* Mide kanseri 
* Felç


    ETİKETLER:

    Meme Kanseri

    ,

    migren