Assos´ta yoga bayramı

Assos´ta yoga bayramı
Assos´ta yoga bayramı
Çanakkale Assos Antik Kenti'ndeki 'Yoga Festivali', yerli ve yabancı yaklaşık 600 katılımcıyla başladı.

ÇANAKKALE - Dünyada bir ilk olarak her ay doğada festivaller düzenleyen Yoga Academy'nin 9 gün sürecek uluslararası 'Yoga Festivali', Assos Dove Hotel'de başladı. Festivale Türkiye 'nin yanı sıra Almanya , İngiltere , Azarbaycan, Kıbrıs, İtalya, Fransa ve Rusya'dan da gelen yaklaşık 600 kişi katıldı. Katılımcılar Ege Denizi'nin kıyısında, antik Assos bölgesinin büyülü atmosferinde orijinal yoga sistemiyle streslerini atıp fiziksel, bedensel ve ruhsal olarak tam bir dengeye ve sağlığa kavuşurken, ders aralarında da çevredeki doğal ve tarihi güzellikleri görme imkanını buldu.

Orijinal yoga sistemi tekniklerinin uygulanacağı festival boyunca dünyaca ünlü yoga üstadı Akif Manaf'ın yanı sıra Yoga Academy eğitmenlerinin meditasyon, nefes teknikleri, zayıflamak için yoga, güneş enerjisiyle bağlantı ve ay enerjisiyle bağlantı çalışmaları, tüm sorulara cevaplar, anatomi dersi, sağlıklı yaşam sunumu eğitimleri vereceği bildirildi.

Yoga üstadı Akif Manaf, 12 ay boyunca, Türkiye'nin değişik bölgelerinde festivaller düzenleyerek dünyada bir ilke imza attıklarını söyledi. Kurban Bayramı'nda Assos'u tercih ettiklerini belirten Manaf, şunları söyledi:

"İnsanlar, orijinal yoga sistemini uygulayarak sağlıklarına ve başarıya ulaşıyor. Sistem solunum rahatsızlıklarına ve alerjilere karşı iyi sonuçlar veriyor. Stresi atmakta çok başarılı. Bunun dışında sindirim ve boşaltım sistemi rahatsızlıklarına çok iyi geliyor. Birçok rahatsızlık ya tamamen gideriliyor ya da azaltılıyor ve kontrollü hale geçebiliyor. 50 merkezde 40 bin üyemiz var. Sloganımız '0'dan 100'e herkes için yoga."

Nöroloji uzmanı Erkut Özkaya, 2.5 yıldır orijinal yoga sistemini uyguladığını belirterek, "Yoga sağlıklı kalmanın en önemli enstrümanı. Bütün hekimlerin bu teknikleri öğrenmesi gerekir. Ben hastalarıma, 'Doktorunuz mutsuzsa, hastaysa o doktora gitmeyin. Size ne verebilir? Önce doktorunuzun mutlu ve sağlıklı olması lazım' diyorum. Bunun anahtarı da orijinal yoga sistemidir" dedi.

Yoga Festivali'ne Kıbrıs'tan katılan Serap Akbulut, 6 aydır uyguladığı orijinal yoga sisteminin çok faydalarını gördüğünü belirtti.

Yoga Festivali'ne Bursa'dan 11 aylık kızı Peri'yle gelerek katılan Esin Eriş de "Yoga insanın hayatını fiziksel ve zihinsel olarak geliştiren bir sistem. Pek çok sağlık sorunum vardı. 3 yıl içinde hepsi sona erdi. Hamilelik döneminde de yoga yaptım. Kızım Peri'nin sakin, huzurlu ve belli bir düzen içinde büyümesine çok faydası oluyor" diye konuştu.

DHA - Burak GEZEN / Ersan KÜÇÜKKURU