Astımlılar için büyük koşu

Astımlılar için büyük koşu
Astımlılar için büyük koşu

Almanya'da yaşayan fabrika işçisi astım hastası İbrahim Şahin'in Antalya'dan İstanbul'a uzanan maratonu 23 gün sürecek

Astım hastası Şahin, iyi tedavi ve sürekli spor yaparak astımlı hastaların kaliteli bir yaşam sürdürebileceği mesajını vermek için Antalya'dan İstanbul'a koşacak

 

 GÖKSEL YAPAR


ANTALYA – Astım hastası 45 yaşındaki İbrahim Şahin, hastalığın tedaviyle yenilip normal bir yaşam sürülebileceğini kanıtlamak için Antalya'dan İstanbul'a koşacak. 23 gün sürecek koşu, 5 Mayıs Dünya Astım Günü'nde sona erecek.
Almanya'nın Düsseldorf kentinde fabrikalarda işçi olarak çalışan İbrahim Şahin, 24 yıl astım tedavisi gördü, son 5 yıldır ise boks ve maraton yaptı. Almanya'nın en zorlu maratonlarından Röntgen Maratonu dahil olmak üzere birçok maratona katılıp finiş çizgisini gören Şahin, kendisi gibi astım hastalarına iyi tedavi ve sürekli spor yaparak kaliteli bir yaşam sürebilecekleri mesajını vermek için Türkiye'ye geldi.
Maraton fikrini gerçekleştirmek adına Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği'nin (TÜSAD) kapısını çalan ve olumlu yanıt alan Şahin, 23 günde Antalya'dan İstanbul'a koşacak.
Yarın Antalya'dan verilecek startın ardından her gün 40 kilometrelik koşuyla 5 Mayıs Dünya Astım Günü'nde İstanbul'daki finişi görecek. Şahin'in astımın kontrol altına alınabileceğini kanıtlama projesinin sponsorluğunu da ilaç firması GlaxoSmithKline (GSK) üstlendi. Maratonun startı ise Antalya Kültür Merkezi önünde verilecek.
Dört çocuk babası Şahin, son 17 yıldır sürekli içtiği sigarayı bıraktığını ve yeterli gelmeyince de spora başladığını söyledi. Almanya'daki Türk gençlerini de spor yapmaya teşvik ettiğini belirten Şahin, maratona iyi hazırlandığını belirterek, “Bilenmiş bıçak gibiyim. Kendimi hayatımın maratonuna çıkmaya çok iyi hazırladım” diye konuştu.


16 ŞEHİRDE HALK TOPLANTISI

 

Türkiye'de tahmini 3.5- 5 milyon astımlı olduğunu belirten TÜSAD Astım Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Bülent Tutluoğlu, bu hastalığın kontrol altına alınabilir ve yaşamı etkilemekten çıkabileceğini kanıtlamak istediklerini söyledi. Maraton güzergahındaki Antalya, Burdur, Afyonkarahisar, Eskişehir, Kütahya, Bilecik, Adapazarı, İzmit ve İstanbul'un 5 ilçesinde halk eğitim toplantısı yapacaklarını vurgulayan Prof. Dr. Tutluoğlu, ayrıca güzergah dışındaki Samsun, Trabzon, Adana, Şanlıurfa, Ankara, İzmir ve Bursa'da da öğretim üyelerinin yöneteceği toplantılar olacağını söyledi. Sağlık Bakanlığı'nın da desteklediği projeyle astım hastalığının tanıtımı, tedavisi ve korunma önlemlerini anlatacaklarını belirten Prof.Dr. Tutluoğlu, ülkemizdeki astımlıların yüzde 80'inin hayatlarının, meslek seçimine kadar etkilendiğini söyledi.(dha)