Asya asrın tutulmasını bekliyor

Asya asrın tutulmasını bekliyor
Asya asrın tutulmasını bekliyor

Tutulma piyasayı hareketlendirdi, gözlük, tişört ve biletler satışa çıktı. FOTOĞRAF: AFP

Çin, Hindistan, Nepal, Bangladeş, Birmanya ve Butan yarın 21. yüzyılın en uzun güneş tutulmasını yaşayacak. Hindistan dört, Çin beş dakika kararacak

YENİ DELHİ - Dünyanın en kalabalık iki ülkesi Çin ve Hindistan yarın 21. yüzyılın en uzun güneş tutulması nedeniyle karanlığa gömülecek. Hindistan’ın batısında bulunan Gucarat eyaletinde 22 Temmuzda yerel saatle 06.23’de (TSİ 03.53), güneşin doğuşundan bir süre sonra yeniden akşam olacak. Daha sonra karanlık 15 bin kilometre uzunluğunda, 200 kilometre eninde bir koridor halinde Hindistan, Nepal, Butan, Bangladeş, Birmanya, Çin ve Japon Ryukyu adalarına kadar yayılacak. 

2 milyar kişi izleyecek
Tutulma sırasında, Pasifik’in çok fazla insanın yaşamadığı bir bölgesinde Ay, Güneş’i altı dakika 39 saniye süresince tamamıyla örtecek. Uzmanlara göre bu rekor 2132 yılından önce kırılamayacak. Karanlık, Hindistan’da üç ile dört dakika arasında sürecek, Şanghay’da ise beş dakika civarında devam edecek.
Amerikalı astrofizikçi Fred Espenak yaptığı açıklamada, dünyada 2 milyar kişinin bu rekor güneş tutulmasını izleyebileceğini açıkladı. Tutulmayı izlemek üzere Şanghay’da bulunan ‘Eclipse City’ adlı seyahat acentesinin sahibi Federico Borgmeyer de “Bu güneş tutulması asrın en uzun güneş tutulması olacak ve hiçbirimiz yeniden böyle bir güneş tutulmasını seyredebilecek kadar uzun yaşayamayacağız” diye konuştu.
Asrın altıncı güneş tutulmasının Uzakdoğu turizmini ve ticaretini canlandıracağı ve şimdiden güneş tutulmasının en iyi izlenebileceği yer olan Şanghay Heykeltıraş Parkı’nın 22 Temmuz için özel gözlük, tişört ve 2 bin bilet sattığı söyleniyor. Astrologlar ise bu dev güneş tutulmasını çok ‘tehlikeli’ olarak nitelendiriyorlar.
Mumbaili astrolog Rac Kumar Şarma, “Bu olay kainat için son derece tehlikeli bir an olacak, çünkü yıldızların efendisi Güneş hasta ise dünyayı çok tehlikeli gelişmeler bekliyor demektir” dedi.  

‘Felaket işareti’
Astrolog Rac Kumar Şarma’ya göre, El Kaide veya ayrılıkçı Ceyşi Muhammed grubu Keşmir bölgesinde saldırılar düzenleyebilir, Hintli bir politikacı suikasta kurban gidebilir, Amerikan ordusu Afganistan, Orta Doğu ve Avrupa’da tehdit altına girebilir, İran ve Batı’nın arasında gerginlik artabilir.
Başka astrologlar ise bu Güneş tutulmasından sonra savaşlar, suikastlar, ayaklanmalar ve doğal afetlerin meydana gelebileceğini iddia ettiler. (aa)