Atatürk'ün 'sevmediği' şarkılar

Atatürk'ün 'sevmediği' şarkılar
Atatürk'ün 'sevmediği' şarkılar
Muazzez Abacı, 10 Kasım gecesi Ghetto'da 'Atatürk'ün sevdiği şarkılar'ı söyledi. Fantastik geceden notlar...
Haber: ELİF TÜRKÖLMEZ - elif.turkolmez@radikal.com.tr / Arşivi

‘Manastırın ortasında var bir asma, canım asma, bu yurdun kızları hepsi de yosma, biz çalar oynarız’ı mırıldanarak, çocukluk travmalarımdan biriyle yüzleşmeye gidiyorum. İlköğretim hayatım boyunca her 10 Kasım’da ‘Maya dağdan kalkan kazlar’ olsun, ‘Kırmızı gülün âli var’ olsun, az söylemedim. Ama gömleği dışarı çıkarıp, kravatı cepte taşıma yaşına gelince kendimi ‘kalabalıklar içinde yalnız’ hissettiren koroları edebimle terk etmesini de bildim.
Muazzez Abacı’nın geleneği ısrarla devam ettirdiğini, Beyoğlu ’ndaki müzik kulübü Ghetto ’da ‘ Atatürk ’ün sevdiği şarkılar’ı söyleyeceğini duyunca korkularımın üzerine gitmeye karar verip çaldım kapıyı. Abacı, beyaz taşlı, tüylü bir elbiseyle çıktı sahneye. “İlk kez konser veriyormuş gibi heyecanlıyım” dedi başlarken. “10 Kasım benim için yas günüdür. Asla çalışmam ama atamızın sevdiği şarkıları söyler misiniz denilince hiç düşünmeden kabul ettim. Çünkü Atatürk deyince kendimi uçurumdan atarım” dedi. Dakika bir gol bir!
‘Menekşelendi Ssular’la yaptı açılışı. Bu arada şarkının Safiye Ayla yorumunu dinlemeden ölmemek gerek. Etraftaki ‘gözlüklü anne-kız’, ‘cumhuriyet mitingi katılımcısı genç çift’, ‘ağır parfümlü, tepesi dökülmüş sarı saçlı yaşlı teyze’ kontenjanından dinleyiciler daha ilk şarkıda coştu. Abacı’nın, “Gerçi bugün yas tutmalıyız ama o burada olsaydı eğlenmemizi isterdi” ya da “Onun en sevdiğim sözü ne biliyor musunuz? Evet, onun en sevdiğim sözü... ‘Bir Türk dünyaya bedeldir’ sözüdür.” deyişini saygılı bir üzüntüyle karışık ölçülü bir neşeyle alkışladı. ‘Kimseye Etmem Şikâyet’te ‘ülkeyi bölenlere’ ve ‘sahte sanatçılara’ değindi Abacı. Atamızın hayatta olsaydı bu tür kişileri sevmeyeceğini, ‘ayakları baş, başları ayak yapmayacağını’, gerçek sanatçıları ‘eteğinin dibinde’ toplayacağını anlattı. ‘Sensin Efendim’, ‘Gözlerinin İçine Başka Hayal Girmesin’, ‘Ateşi Suzanı Firkat’ derken, sıranın atamızın ‘en çok sevdiği’ şarkılara geldiğini muştuladı. Ben o noktada kendimi yine kalabalıklar içinde yalnız hissettim. Dışarı çıktım. İnsanı aptal eden acayip bir lodos vardı, balıklama atladım içine. Kulaklığımı takıp, ‘Atatürk’ün sevmediği şarkılar’ dinleyerek yürüdüm.


  ETİKETLER:

  Atatürk

  ,

  Ghetto

  ,

  Beyoğlu

  ,

  Beyaz