Ateist otobüslere kızgın dindarlardan tepki yağıyor

LONDRA - İngiltere’de başta Londra olmak üzere şehir içlerinde toplam 800 otobüse, komedi programları yazarı Ariane Sherine öncülüğünde, başta ‘Tanrı Yanılgısı’ kitabının yazarı Prof. Robert Dawkins olmak üzere, bir grup ateistin de desteğiyle verilen ‘muhtemelen Tanrı yoktur. Şimdi endişelenmeyi bırakın ve yaşamın tadını çıkarın’ ilanına Hıristiyanlar tepki gösteriyor. Kızgın dindarların talebi, slogandaki iddianın ispatlanması.
Hıristiyanların Sesi adlı lobi grubunun direktörü Stephen Green, Reklam Standartları Kurumu’na (ASA), söz konusu ilanın doğruluk ve ispat kurallarına uymadığı gerekçesiyle şikâyette bulundu. Green, “İlandaki cümle bir gerçekliğin ifade edilmesi gibi. Bu durumda doğruluğundan emin olunması lazım. Tanrı’nın var olduğuna dair kişilerin bireysel deneyimlerinden dünyanın tasarımına, kompleksliğine ve güzelliğine çok fazla kanıt var. Ancak aksini ispatlayan bir durum söz konusu değil” dedi. ASA şikâyeti değerlendirmeye alacağını duyurdu.
İspanya’nın başkenti Madrid’de de iki belediye otobüsünde ateist bir derneğin reklamının yer almasını Katolik dernekleri büyük tepkiyle karşıladı. Madrid özerk yönetimi ve belediyesi, otobüslere reklam alınması işinin özel bir şirket tarafından yapıldığını ve asla müdahale edemeyeceklerini belirtti. ‘E-Cristians’ gibi bazı Katolik dernekleri bu reklamlara karşı reklam vereceklerini açıkladı. (afp, aa)