@idrisemen

Atıl köy okulunu köyün gençleri hayata döndürdü

Atıl köy okulunu köyün gençleri hayata döndürdü
Atıl köy okulunu köyün gençleri hayata döndürdü
Rize'nin Aslandere köyünde yaşayan gençler köy için bir dernek kurmaya karar verdi ve 20 yıldır kullanılmayan köy okulunu dernek binasına çevirmek için kolları sıvadı. Atıl binayı onaran gençler, "Fındıklı'daki bütün atıl okulları onaracağız. Bu girişimimizin tüm köyler tarafından model alınmasını istiyoruz" diyor.
Haber: İDRİS EMEN - idris.emen@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - Rize’nin Fındıklı ilçesine bağlı Aslandere köyü 1995 yılında taşımalı eğitim sistemine geçince bir zamanlar köyün okulu olan bina da kaderine terk edildi. Bir tek kahvesi bulunan Aslandere köyünde sosyal ve kültürel faaliyetlerin olmamasından şikayetçi olan köy gençleri, ekolojik, sanatsal ve kültürel faaliyetlerde bulunmak için bir dernek kurmaya karar verdi. Ancak dernek için sadece bir bina bulunuyordu: 20 yıl önce kapatılan ve bir daha kullanılmayan eski köy okulu…

EL BİRLİĞİYLE İNŞA EDİYORLAR

Bakımsızlıktan kapıları, çatısı ve hatta duvarları çürüyen okulun onarımı için 8 genç işe koyuldu. Dernek binası için Facebook’ta ‘Yeni hayat ’ adında bir grup kuruldu. Köy halkı ve Fındıklı esnafından aldıkları bağışla inşaat malzemesi alan gençler dönüşümlü olarak inşaata başladı. Okulun duvarları boyandı, yerlere parke döşendi, kapı ile pencereler değiştirildi. 23 günlük çalışma sonucunda neredeyse hazır hale getirilen dernek binası haziran ayında faaliyete girecek.

‘AMACIMIZ TÜRKİYE ’DEKİ TÜM KÖYLERE MODEL OLMAK’

Aslankaya köyü için hedeflenen dernek binası yapımı tamamladığında Fındıklı’nın diğer köylerindeki atıl binaları da onarmayı hedeflediklerini söyleyen köy gençlerinden mimar Ayben Aydoğan, "Köyümüzde gençlere ve çocuklara yönelik sosyal faaliyetlerde bulunacak bir mekan olmadığı için bir dernek kurmaya karar verdik. Kuracağımız dernekte çocuklara çeşitli kurslar ve eğitimler verilecek. Köyde sosyal ve kültürel faaliyette bulunacak olan bu dernek konserleri ve etkinlikleri de organize edecek. Ayrıca köy yaşamıyla ilgili ekolojik çalışmalar yapmayı hedefliyoruz. Bağış yoluyla yaptığımız dernek binası için sosyal medyada bir grup kurduk. Bizim köyden olmayan insanlar da çalışmalarımızı takip ediyor. Onlar da bizi model almaya başladı. Fındıklı’nın bütün köylerindeki atıl binaları onarmayı hedefliyoruz. Bunu yapabildiğimizde Türkiye’deki bütün köylere bir model oluşturmuş olacağız" diyor.

DERNEĞİN KADROSU DA GENÇLERDEN OLUŞUYOR

Kurmak istedikleri derneğin kadrosunu da gençlerden seçtiklerini söyleyen Aydoğan sözlerine şu şekilde devam etti:

"Her şeyden önce gençler ve çocuklar diyerek geleceğe yatırım yapıyoruz. Bu nedenle kısa bir süre sonra kuracağımız derneğin kadrosunu 20-30 yaş arası gençlerden oluşturduk. Özellikle köyün gençlerinin onarımda yer almasıyla 'aidiyet' duygusunun oluşmasını hedefliyoruz. Yıllardır Karadeniz'de yaşam alanları adına var olan bir mücadele var. Bu koruma duygusunun temelinde sahiplenme ve ait hissetme duygusu olmalı ki burada yaşayan bireyler bu alanları tüm varlığıyla korumak istesin. İşte bu noktada köy gençleri olarak her birimiz bir birey ve renk olarak bu duyguları oluşturmaya ve geliştirmeye çalışıyoruz."