Atilla İlhan'ın eşyaları İzmir Basın Müzesi'nde!

Atilla İlhan'ın eşyaları İzmir Basın Müzesi'nde!
Atilla İlhan'ın eşyaları İzmir Basın Müzesi'nde!
Türkiye'nin önemli isimlerden taninmiş şair, yazar, gazeteci Attila İlhan İzmir Basın Müzesi'nde ölümsüzleşti.

Attila İlhan İzmir Basın Müzesi'nde ölümsüzleşti. Attila İlhan, Attila İlhan İzmir Basın Müzesi, Atilla İlhan kimdir?

İzmir Basın Müzesi Atilla İlhan'ı ölümsüzleştirdi. Atilla İlhan İzmir Basın Müzesi'nde tekrar hayat buluyor.

Türkiye'nin önemli isimlerden taninmiş şair, yazar, gazeteci Attila İlhan'ın 1960-1970'li yıllarda makale işleri müdürlüğünü yaptığı Demokrat İzmir Gazetesi'nde kullandığı masa, sandalye ve sehpadan oluşan takım, İzmir Basın Mensupları Cemiyeti Basın Müzesi'nde sergilenmeye başladı.

İzmir'in yetiştirdiği çok önemli bir değer olan Attila İlhan'ın gazetecilik yaptığı yıllarda kullandığı masanın İzmir Basın Müzesi'ni henüz da zenginleştireceğini belirten İzmir Basın Mensupları Cemiyeti Başkanı Atila Sertel, "Bizlere göre paha biçilmez olan bu masayı müzemize bağışladıkları ve gelecek kuşaklara hediye ettikleri için Yentürk çiftine çok teşekkür ediyorum. Müzeyi gezenler, bu özgün koleksiyondan çok etkileneceklerdir.

Sertel, Türk basın tarihine ışık tutacak özel eşya ve ekipmanların bulunduğu İGC Basın Müzesi'nin mutlaka gezilmesi gereken bir yer olduğunu belirterek, elinde veya evinde basın tarihi ile ilgili belge, eşya, ekipman olan duyarlı vatandaşları müzeye bağışta bulunmaya çağırdı.

İzmir Kent Tarihi koleksiyoncusu Nejat Yentürk de bu nadide parçayı Basın Müzesi'ne bağışlamakla yerinde bir karar verdiklerini söyledi. Yentürk, "22 yıldır İzmir Kent Tarihi koleksiyonu yapıyoruz. Bütün bunlar İzmir'in kültürel mirası. 12 yıl önce edindiğimiz bu masa takımı, halen orijinalliğini koruyor ve bu müzeye çok yakışan bir parça. İzmir Gazeteciler Cemiyeti çok önemli bir kurum ve bu masanın çok uzun yıllar burada kalarak gelecek kuşaklara aktarılacağına inancımız tam" diye konuştu.

İGC Basın Müzesi'nde gerçekleştirilen teslim törenine İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Atila Sertel, Başkan Yardımcısı Misket Dikmen, Genel Sekreter Cemal Sevgi ve yönetim kurulu üyesi Gaye Karadağ, koleksiyonerler Aybala ve Nejat Yentürk çifti ve Tarihçi Orhan Beşikçi katıldı.

ATİLLA İLHAN KİMDİR?

Attilâ İlhan (1925-2005), Türk şair, romancı, deneme yazarı, gazeteci, senarist ve eleştirmen. Aydın çalışmalarıyla Türk edebiyat ve düşünce dünyasına önemli katkıları olmuştur. Tiyatro ve sinema sanatçısı Çolpan İlhan'ın ağabeyidir.

15 Haziran 1925'te Menemen'de doğdu. İlk ve orta eğitiminin büyük bir bölümünü İzmir ve babasının işi dolayısıyla gittikleri farklı bölgelerde tamamladı. İzmir Atatürk Lisesi birinci sınıfındayken mektuplaştığı bir kıza yazdığı Nazım Hikmet şiirleriyle yakalanmasıyla 1941 Şubat'ında, 16 yaşındayken tutuklandı ve okuldan uzaklaştırıldı. Üç hafta gözaltında kaldı. İki ay hapiste yattı. Türkiye'nin hiçbir yerinde okuyamayacağına dair bir belge verilince, eğitim hayatına ara vermek zorunda kaldı. Danıştay kararıyla, 1944 yılında okuma hakkını tekrar kazandı ve İstanbul Işık Lisesi'ne yazıldı. Lise son sınıftayken amcasının kendisinden habersiz katıldığı CHP Şiir Armağanında Cebbaroğlu Mehemmed şiiriyle ikincilik ödülünü pek çok ünlü şairi geride bırakarak aldı. 1946'ta mezun oldu. İstanbul Hukuk Fakültesi'ne kaydoldu. Üniversite hayatının başarılı geçen yıllarında Yığın ve Gün gibi dergilerde ilk şiirleri yayımlanmaya başladı. 1948'de ilk şiir kitabı Duvar'ı kendi imkânlarıyla yayımladı.

1948 yılında, üniversite ikinci sınıftayken Nâzım Hikmet'i kurtarma hareketine katılmak üzere ilk kez Paris'e gitti. Bu harekette faal olarak yer aldı. Fransız toplumu ve orada bulunduğu çevreye ilişkin gözlemleri daha sonraki eserlerinde yer alan birçok karakter ve olaya temel oluşturmuştur. Türkiye'ye geri dönüşünde başı sık sık polisle derde girdi. Sansaryan Han'daki sorgulamalar ölüm, tehlike, gerilim temalarının işlendiği eserlerinde önemli rol oynamıştır. Şair bu gerilim havasını ilk şiirlerinde olmasa da özellikle Bela Çiçeği gibi kitaplarında eski günlerini yâd ettiği ya da eleştirdiği şiirlerini yayımladı. Birkaç kez gözaltına alındı.