Atlantik ötesi ödül

İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı'nın, Uluslararası İstanbul Caz Festivali Yaşam Boyu Başarı ödülleri, Atlantic Records'un...

İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı'nın, Uluslararası İstanbul Caz Festivali Yaşam Boyu Başarı ödülleri, Atlantic Records'un Kurucusu ve Başkanı Ahmet Ertegün'e verildi. Ertegün ödülünü Esma Sultan Yalısı'nda düzenlenen resepsiyon ve ödül töreni ile aldı. Ahmet Ertegün ile İstanbul'a gelen konuklar arasında dünyanın sayılı iletişim kuruluşlarından biri olan Time-Warner'ın başkanı Gerald Levin ve eşi, üst düzey yöneticilerinden Peter Wolff, ABD'nin Birleşmiş Milletler Birliği Başkanı (President & CEO of the United Nations Association of US) ve Yöneticisi William Leurs ve eşi, Pro-Tv Paris / France'ın Türk Başkanı Reha Kutlu Hutin de vardı. Tören sonrasında caz piyanisti Kerem Görsev küçük bir dinleti sundu.
Dünya çapında birçok müzik prodüksiyonuna imza atan Ahmet Ertegün'ün New York'ta kurduğu Atlantic Records'un ilk albumü 1948'de çıktı. Rock'n roll'un müzik piyasasında yerini almasında önemli rol oynayan Atlantic Records, 1959'da ilk Grammy ödülünü aldı. Ahmet Ertegün; Led Zeppelin, Bee Gees, Yes gibi önemli rock gruplarının prodüktörlüğünü yaptı, 14 yıl boyunca The Rolling Stones ile çalıştı. İlerleyen yıllarda başka tarzda müzik yapan grupların da prodüktörlüğünü üstlenen Ertegün; Roberta Flack, ABBA, AC/DC, Genesis, Steve Nicks, The Manhattan Transfer, The Blues Brothers, INXS, Tori Amos ve Phil Collins gibi kendi tarzlarında öncü isimleri Atlantic Records'a dahil etti. Yalnız müzik dünyası ile kalmayıp sanatın pek çok dalında unvan ve ödül sahibi olan Ahmet Ertegün, Berklee College of Music'ten doktora aldı.