Atlas eylülde sürprizlerle dolu

Atlas eylülde sürprizlerle dolu
Atlas eylülde sürprizlerle dolu
Atlas dergisi eylül sayısında Türkiye'nin 70 kutsal abidesinin fotoğraflarla tanıtıldığı 'Gezgin'in İnanç Yerleri Atlası' ve Yörük köylerinden derlenen 'Kayıp Masallar'ı hediye etti.Derginin kapağında '7 Suyun Öyküsü' var

 

 

  

Atlas eylül sayısında iki özel ek birden veriyor: Gezgin’in İnanç Yerleri Atlası ile Kayıp Masallar kitabı. Gezgin’in İnanç Yerleri Atlası, Türkiye’de İslam, Hıristiyanlık ve Museviliğin 70 kutsal abidesini özel fotoğraf ve bilgilerle tanıtıyor. Ciltli, 144 sayfalık kitap Yunus Emre Türbesi, Edirne Selimiye Camii, Hacı Bektaş Veli Müzesi, Aşkenaz Sinagogu, Ihlara Vadisi Kiliseleri ve daha birçok merkeze tarihi ve bugünüyle yer veriyor. Kayıp Masallar kitabı ise uzun bir saha araştırmasının ürünü. Yörük köylerinde yaşlıların anlattığı masalların kayda alınmasıyla hazırlanan kitap, sözlü kültürün geleceğe taşınması açısından büyük önem taşıyan bir çalışma.


Atlas’ın bu ayki kapak konusu ise “7 Suyun Öyküsü”. Dergi İkizdere’den Gediz’e, Sultansazlığı’ndan Munzur’a uzanıyor ve Türkiye’nin önemli doğal varlıklarının sorunlarını inceliyor. Hindistan’ın Ladakh bölgesi ile Bolkar Dağları’nın incisi Tarsus Çayı, Atlas’ın diğer konuları.