'Atölyede evdekinden daha iyi anlaşıyoruz'

'Atölyede evdekinden daha iyi anlaşıyoruz'
'Atölyede evdekinden daha iyi anlaşıyoruz'
Sanatçı çift Demet ve Dinçer Güngörür, yeni heykellerini Ankara Galeri Soyut'a sergiliyor.
Haber: OĞUZ ERTEN / Arşivi

Karı-koca heykeltıraş olmanın kazanımları neler olabilir?
Demet Güngörür:
Yaşadığımız deneyimlerden şunu söyleyebilirim. Atölyede evdekinden çok daha iyi anlaşıyoruz. Çünkü ikimizin de en çok istediği şey heykel yapabilmekti. Atölyenin kapısından girer girmez tamamen farklı insanlara bürünüyoruz ve yaptığımız işten birbirimizi bile görmüyoruz. Orası tamamen bir trans ortamı. Bizim meditasyon alanımız. Bir sanatçının en büyük sıkıntısı büyük çabalar sonucunda ortaya çıkardığı ürünün başka bir göz tarafından o an nasıl yorumlandığını bilmek isteyip de yanında soracak kimsesi olmamasıdır.
Dinçer Güngörür: Sanatçılar birçok zaman piyasa ile yaşadıkları zorluklarda içindeki sesleri susturmak için bir destek arar. Biz zor zamanlarımızı paylaşacağımız insana sahip olduğumuz için bu dönemleri minimum zararla atlatıyoruz.
Aynı atölyede çalışan iki heykel sanatçısı ve eş olarak yapıtlarınızda ayrışmayı nasıl başarıyorsunuz, etkilenmeler olmuyor mu?
Demet Güngörür:
Ben kendi sürecimden bahsedecek olursam. Ben aslında resim eğitimi aldım, heykele daha sonradan geçiş yaptım. O yüzden heykelle ilgili kendimi şartlandırılmamış hissediyorum. Bu yüzden de kurallara çok fazla aldırış etmeden heykel yapıyorum. Dinçer heykel eğitiminden geldiği için o daha disipliner bakıyor. Bu bakış açılarımız dolayısıyla birbirimizden farklı heykeller yapmak da zor olmuyor.
Dinçer Güngörür heykelleri izleyenlere ne anlatmaya çalışıyor?
Dinçer Güngörür:
Artık daha figüratif çalışıyorum. Heykel biliyorsunuz kütle ve ışık-gölge sorunu. Ben o yüzden son dönemde daha büyük kütleler kullanıp o kulvardan çalışmalar üretiyorum. Heykellerimin altyapısını düşününce birtakım eksikliklerin, kayboluşların arandığı bir yer gibi düşünüyorum.
Demet ve Dinçer Güngörür’ün heykel sergisi 31 Ocak’a kadar Ankara Galeri Soyut’ta.


  ETİKETLER:

  Ankara

  ,

  Piyasa

  ,

  Resim

  ,

  Galeri

  ,

  zaman