Avrupa buz, Türkiye kış!

Avrupa buz, Türkiye kış!
Avrupa buz, Türkiye kış!

Cherbourg / Batı Fransa

Avrupa son 17 yılın en soğuk aralık ayını yaşıyor. Türkiye ise beyaz kışı ayın 10'undan sonra görebilir
Haber: Bünyamin Sürmeli - bunyamin.surmeli@radikal.com.tr / Arşivi

Avrupa kar altında, son 17 yılın en soğuk aralık ayı, sıcaklıklar gündüz bile sıfırın altında, okullar tatil, kimsesizler barınaklarda... Merak edilen soru şu: Bu soğuklar bize gelir mi?
Bizi iki hafta içinde bekleyen iki soğuk dalga var. Birincisi bu pazar gelecek, sıcaklıkları orta ve batı bölgelerde 5-10 derece aşağı çekecek ama bu düşüş ancak normalleri görmemizi sağlayacak. Yani şehir içlerine beklenen kar yok, belki dağlara olabilir. İkinci dalga biraz daha sert ve bu ayın 10’undan sonra görünüyor. İşte beyaz kışı da o zaman görme ihtimalimiz var. Tabii bu uzun vadeli bir öngörü, eğer soğuk hava sistemi yoluna beklenen şekilde devam ederse kar görürüz.
Peki aralık ayında Avrupa’nın bu sertlikte kış yaşaması normal mi? Cevap şu: Meteorolojik koşullar mevsim normallerinin üstünde, evet sıradışı ama zaman zaman böyle olması normal. Dolayısıyla illa isim koymamız, ‘şu soğukları’ ya da ‘bu kışları’ demek gerekmiyor. Meteorolojide her zaman rekorlar olma ihtimali vardır ve bu gayet normaldir. 

Türkiye ’de sıcaklıklar normal
Şu anda Avrupa’da etkili olan kış koşulları özelinde bakacak olursak, Avrupa üzerinde güneye kadar uzanan jet akımları, Kuzey Avrupa artı Sibirya, soğukların rahatlıkla güneye inmesine izin verirken, Türkiye şimdilik yine bu jet akımları sayesinde soğuk çerçevenin dışında kalıyor. Bu akımlar ayın 10’undan sonra sert kış koşulları oluşturma ihtimali bulunan soğukların Türkiye’ye girmesine izin verebilir.
Avrupa’da beklenen, aralık ayının, normallerin altında sıcaklıklarla geçeceği yönünde. Özellikle Orta ve Kuzey Avrupa, ocak ve şubatı da sert geçirebilir. Bahara doğru iklimin yumuşayacağı, mevsim normallerinde seyredeceği öngörülüyor.
Türkiye içinse mevsimsel beklenti özellikle batı bölgelerde sıcaklıkların normallerde ve normallerin 1-2 derece altında kalacağı. Mart ve nisan gibi sıcaklıkların tekrar normalleri aşmaya başlayacağı yönünde bir görüntü var. Sıcaklıkların normallerin 1-2 derece altında kalması demek, afet seviyesinde olmasa da her zamanki kışlardan daha fazla karlı olma ihtimali var demek.


    ETİKETLER:

    Türkiye

    ,

    Beyaz