Avrupa buzhaneden farksız!

Avrupa buzhaneden farksız!
Avrupa buzhaneden farksız!

Madrid?de kar yağışı çocukları sevindirdi ama yağışın neden olduğu ulaşım aksamaları diğer ülkelerde olduğu gibi yetişkinleri yordu. FOTOĞRAFLAR: AFP

Avrupa'ya hâkim olan kar yağışı etkileyici şehir manzaralarının yanında ölüm de getirdi... Soğuk 80'den fazla ölüme yol açtı, ulaşımda ciddi aksamalar oldu

San Francisco Hayvanat Bahçesi’ndeki ‘Pike’ adlı kutup ayısı kendisi için özel olarak hazırlanan karın içinda keyif yapıyor. 

LONDRA/ROMA/PARİS - Avrupa genelinde haftasonundan beri etkili olan kar fırtınası ve dondurucu soğuklar hayatı felce uğratırken 80’den fazla kişinin de ölümüne neden oldu.
Hava sıcaklığının eksi 20 dereceye düştüğü Polonya’da en az 42 kişi donarak öldü. Ölenlerden çoğu evsizler. Ukrayna’daysa soğuklar 27 kişinin ölümüne neden oldu. Almanya’da kar yağışının neden olduğu kazalarda altı, Avusturya’da üç kişi hayatını kaybederken, Fransa’da iki evsiz öldü. İtalya’da da kara kış, Milano başta olmak üzere pek çok kenti olumsuz etkiledi. Milano’da kar temizliği için ordu da devreye girdi. Milano’nun Linate ve Malpensa havalalanlarıyla Bergamo’daki havaalanı ulaşıma saatlerce kapalı kaldı. Kuzeydeki otobanların bir bölümü don yüzünden araç trafiğine kapatıldı. 

Eurostar geri döndü  
Almanya’da Frankfurt Havaalanı’nda kar yağışı nedeniyle çoğu seferin iptal edilmesinden dolayı 3 bin kişi mahsur kaldı. Pistlerin buzlanması nedeniyle hiçbir sefer yapılamadı, 3 bin kişi havaalanında gecelemek zorunda kaldı, 5 bin yolcu otellere yerleştirildi.
Londra’yı, Manş Denizi altından Fransa ve Belçika’ya bağlayan hızlı tren Eurostar ise, üç gün aradan sonra dün seferlerine yeniden başladı. Haftasonu için bilet alan yolculara öncelik verildi. Avrupa’da Noel ve yılbaşı tatilinin başlaması dolayısıyla, Eurostar seferlerinin aksaması bu üç ülke arasındaki ulaşımının felce uğramasına yol açmış, Fransa cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, teknik sorununun giderilmesi için devreye girmişti. (bbc, aa)