Avrupa Film Ödülleri'ne iki adaylık

Avrupa Film Ödülleri'ne iki adaylık
Avrupa Film Ödülleri'ne iki adaylık

Bir Zamanlar Anadolu da

Türkiye Avrupa Film Ödülleri’ne bu yıl iki filmle aday. Geçen yıl Cannes’da ‘Büyük Jüri Ödülü’ kazanan Nuri Bilge Ceylan’ın yönettiği ‘Bir Zamanlar Anadolu’da’, En İyi Yönetmen ve En İyi Görüntü Yönetmeni dallarında aday gösterildi. Filmin görüntü yönetmenliğini Gökhan Tiryaki üstleniyor.
Ayrıca bu yıl Cannes’da en iyi kısa film seçilen Rezan Yeşilbaş’ın ‘Sessiz/ Be Deng’ filmi de kısa film kategorisinde Avrupa Film Ödülleri’ne aday gösterildi.
Fransız - Avusturya - Almanya ortak yapımı ünlü Avusturyalı yönetmen Michael Haneke yönetmenliğindeki ‘Amour’ (Aşk) ile Almanya’dan Christian Petzold yönetmenliğindeki ‘Barbara’ ve İngiltere’den Steve McQueen’in yönettiği ‘Utanç’ da ‘En İyi Film’ kategorisindeki adaylar arasında dikkat çekiyor. ‘Amour’ aynı zamanda, ‘En İyi Yönetmen’ ve ‘En İyi Görüntü Yönetimi’ ödüllerine de aday.
Nuri Bilge Ceylan, en iyi yönetmen ödülü için Haneke ve McQueen’in yanı sıra Taviani Kardeşler ile Thomas Vinterberg ile yarışacak. Ödüller, 1 Aralık’ta Malta’da sahiplerine verilecek.