Avrupa filmleri geziyor

8. Avrupa Filmleri Festivali önümüzdeki cuma günü başlıyor. İlk yılından sonra bir daha 'etkinlik arsızı' İstanbul'a adımını atmayan, ancak şehir şehir gezmeyi sürdüren festival, 11-31 Ekim tarihleri arasında yapılacak.

8. Avrupa Filmleri Festivali önümüzdeki cuma günü başlıyor. İlk yılından sonra bir daha 'etkinlik arsızı' İstanbul'a adımını atmayan, ancak şehir şehir gezmeyi sürdüren festival, 11-31 Ekim tarihleri arasında yapılacak. T.C. Kültür Bakanlığı, Avrupa Komisyonu Türkiye Temsilciliği ve Europa Cinemas'ın katkılarıyla Ankara Sinema Derneği'nin düzenlediği Avrupa Filmleri Festivali'nin, diğer adıyla Gezici Festival'in rotasında, 3 Kasım'daki seçimler nedeniyle bu kez sadece üç kent var. 11-17 Ekim arasında Ankara Ankapol Sineması, 18-24 Ekim arasında Bursa, ayın 25'inden sonuna kadar da İzmir, festivalin durakları. Sinema ve basın camiasından konukların buluşma noktası, her zamanki gibi Bursa. Önceki yıl İstanbul Film Festivali'nde, Fransız yapımı Thomas Aşık Oldu'da izlediğimiz, Gezici Festival'e bir kısa filmiyle katılan Türk oyuncu Aylin Yay da konuklardan biri.
Festivalin Avrupa Avrupa bölümü, 2001-2002 yapımı uzun metrajlı filmleri kapsıyor. Jean-Luc Godard'ın son filmi Eloge de l'Amour / Aşka Övgü, 21. İstanbul Film Festivali'nde Zor Günler adıyla gösterilen Avusturya yapımı 'zor lokma' Hundstage / Cehennem Sıcağı, ayrıca Aki Kaurismaki'nin, Cannes'da üç ödül kazanan ve yere göğe sığdırılamayan filmi Geçmişi Olmayan Adam / The Man without a Past, bu bölümdeki filmler arasında.
Avrupa'nın En İyileri, adının hakkını veren bir bölüm. Programı, Çığlıklar ve Fısıltılar / Viskningar Och Rop (Ingmar Bergman), Tristana / Seni Sevmeyeceğim (Luis Bunuel), Notre Histoire / Ayrı Odalar (Bertrand Blier), The Go-Between / Arabulucu (Joseph Losey), Tito i ja / Tito ve Ben (Goran Markovic), Bir İdam Mahkumu Kaçtı (Robert Bresson) ile Las Hurdes / Ekmeksiz Toprak'tan (Bunuel) oluşuyor.
Avrupa'da aşk
Gezici Festival'de ilk kez karşımıza çıkan Avrupa'dan Aşk Filmleri bölümünde, Kieslowski'nin Aşk Üzerine Kısa Bir Film'i, Claude Sautet'nin Ayazda Bir Yürek'i, İsveç sinemasının 'az ve öz', üstelik kimselere benzemeden üreten ustalarından Roy Andersson'dan Bir İsveç Aşk Öyküsü,
Claude Goretta'nın Dantelacı Kız'ı, François Truffaut'dan Penceredeki Kadın ve Istvan Szabo imzalı Aşk Filmi gösterilecek. Festivalde, Szabo'nun
aşktan bambaşka meselelere dalan iki filmi daha var: Her ikisi de sanatçı-iktidar ilişkisini inceleyen, birbiriyle bağlantılı '81 yapımı klasik Mefisto ve son filmi Taking Sides / Taraf Tutmak.
Festivalin başka bir yeni uygulaması daha var bu yıl. Kodak'ın katkılarıyla, Türk Sinema Arşivinden adı altında Mimar Sinan Üniversitesi Sinema-Televizyon Bölümü arşivinden iki filmin yeni kopyaları basılarak festivalde seyirci karşısına çıkacak ve sonra da korunmak üzere MSÜ Sinema-TV Bölümü'ne bırakılacak. İlk olarak, Duygu Sağıroğlu'nun Bitmeyen Yol ve Atıf Yılmaz'ın Ah Güzel İstanbul filmlerinin yeni kopyaları basıldı.
Bu yıl filmlerinin toplu gösterimi yapılacak Türk yönetmen, Ömer Kavur. Festival kapsamında sineması hakkında bir kitap da yayınlanacak olan Kavur'un filmografisinden Anayurt Oteli, Kırık Bir Aşk Hikayesi ve Gizli Yüz programa alınmış.
Gezici Festival, şimdiye dek sayıp döktüklerimizin dışında 60 civarı da kısa film gösterecek. Bunlar arasında en çok ilgi çekecekler, kuşkusuz Bir Okul bölümündekiler. 8. Festivalin konuk okulu, 1919'da açılan ve dünyanın en eski film okulu olan Rus Ulusal Film Okulu VGIK. Eisenstein, Pudovkin ve Romm gibi sinemacıların ders verdiği bu okulun mezunları arasında, Sovyet sinemasının önemli yönetmenleri var. Festivaldeki seçkide, Elem Klimov, Andrei Mikhalkov - Kontchalovski, Nikita Mikhalkov, Otar Iosselliani, Kira Muratova ve Andrei Tarkovsky'nin öğrencilik dönemi filmleri yer alıyor. Gösterimleri sunmak üzere okulun dekanı Bursa'ya gelecek.
Ankara Sinema Derneği: (0312) 466 34 84
Y.T.