Avrupa güzeli Günseli Başar'a veda

Avrupa güzeli Günseli Başar'a veda
Avrupa güzeli Günseli Başar'a veda
Eski Türkiye ve Avrupa güzeli Günseli Başar hayatını kaybetti. Başar'ın cenazesi yarın Bodrum'da öğle namazının ardından toprağa verilecek.

Bir süredir mücadele ettiği Alzheimer hastalığıyla mücadele eden, eski Türkiye ve Avrupa güzeli Günseli Başar hayatını kaybetti. Tedavi görmek için uzun süredir yaşadığı Bodrum’dan, dört ay önce İstanbul ’a giden ve kızı Aslı Tunca’nın evinde kalan Başar’ın kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdiği öğrenildi.

Türkiye ve Avrupa güzeli seçilmişti

Başar, 1951 yılında Türkiye, 1952 yılında da İtalya'da düzenlenen yarışmada Avrupa güzeli seçilmişti. Ne var ki Fransız ve İtalyan finalistler karara itiraz etmiş, ancak jüri bu itirazları reddederek Başar’ın güzelliğini tescillemişti. İlk evliliğini işadamı Kutsi Beğdeş ile ikinci evliliğini ise dönemin İzmir Belediye Başkanı Faruk Tunca ile yapan Günseli Başar, ikinci evliliğinden bir kız çocuğu, daha sonraki yıllarda kızından iki torun sahibi oldu.

Hayvan hakları aktivistiydi

Bodrum'da 18 yıldan bu yana yaşayan, Hayvan Hakları Derneği'nin yanı sıra sivil toplum örgütlerinin çalışmalarına destek veren, düzenlediği siyasi ve kültürel panellerle Bodrum'un sosyal yapısına katkı sağlayan Başar'ın ölümü büyük üzüntü yarattı.

İmren Aykut: 'Yarın defnedilecek'

Başar'ın dostlarından Çevre eski Bakanı İmren Aykut, "Günseli Başar güzelliği ve sanatı ile Türkiye'yi, dünyada çağdaş Türk kadınını en güzel yanı ile tanıtmanın yanı sıra son nefesine kadar yaşadığı kentin sosyal ve kültürel yapısına da katkıda bulunmaya devam etmiştir. Çok değerli bir insanın kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyoruz. Ölmeden önce Turgutreis Mezarlığı'nda yerini ayırtmıştı. Bu nedenle kendisini, yarın çok sevdiği Bodrum'da Adliye Camii'nde kılınacak öğle namazı ardından Turgutreis Akçaalan Mezarlığı'nda toprağa vereceğiz" dedi.