'Avrupa ülkeleri sigara yasağımıza imreniyor'

'Avrupa ülkeleri sigara yasağımıza imreniyor'
'Avrupa ülkeleri sigara yasağımıza imreniyor'

Kongreyi izleyen Türkiye ekipleri, yasağın uzun vadede gençlerin tütünden uzak kalmasını sağlayacağını düşünüyor. FOTOĞRAF: AFP

Türkiye ekibi, Avrupa Solunum Kongresi'nden sigara yasağının Türkiye'deki uygulanma başarısından gurur duyarak ayrıldı...
Haber: YEŞİM SERT KARAASLAN / Arşivi

ANKARA - 20 bin solunum hastalıkları uzmanı, 12-16 Eylül tarihleri arasında Avrupa Solunum Derneği tarafından Viyana’da düzenlenen Avrupa Solunum Kongresi’nde bir araya geldi. Kongreye katılan Sigara ve Sağlık Ulusal Komitesi (SSUK) Başkanı Prof. Dr. Elif Dağlı,  birçok ülkede artık kapalı yerlerde sigara kullanımının yasaklandığını ve halk tarafından destek gördüğünü dile getirdi.
Türkiye’de 50 milyon kişinin sigara içmediğini, bunlardan 10 milyonunun kalp ve akciğer rahatsızlıkları nedeniyle kesinlikle dumanlı yerlere giremediklerine dikkat çeken Dağlı, sigara içenlerin sayısının 22 milyon civarında olduğunu söyledi. Türkiye’de sigara yasağının çok başarılı şekilde uygulandığından bahseden Dağlı, uzun vadede gençlerin tütünden uzak kalacağını öngördüklerini vurguladı.
Kongrede, Avrupa haritası üzerinde sigara mücadelesi konusunda başarılı ülkelerin belirlendiğini dile getiren Dağlı, “İngiltere, İrlanda, Türkiye işaretlendi ve Türkiye ile gurur duyulduğu ifade edildi” dedi.
Türk Toraks Derneği Başkanı Prof. Dr. Metintaş da 2010’un ‘akciğer yılı’ seçildiğini söyleyerek “Ülkemizin solunum sağlığı için önemli bir yasa kabul etmiş olması bizim için iftihar vesilesi. Gelişmiş Avrupa ülkeleri bize imrenerek bakıyor” dedi. Metintaş, Fransız araştırmacıların, işyerlerinde ve restoranlarda sigaranın yasaklanmasının, evde sigara içmeyi azalttığı gösteren bir çalışma sunduğunu söyledi. Prof. Dr. Bertrand Dautzenberg’in 645 evde araştırma yaptığını aktaran Metintaş, “Evlerin yarısından fazlasında artık sigara içilmediği, yüzde 75’inde sigaranın kısıtlandığı saptandı” dedi. 

New York’ta yasak artabilir
Öte yandan New York’ta bar ve restoranlardan sonra, parklar ve plajlara da sigara yasağı getirilmesi gündemde. New York Sağlık Dairesi’nin bildirisinde, park müdürlüğüyle birlikte bu konu üzerinde çalışıldığı belirtildi. California eyaletinde de birçok kent plajlarda da sigarayı yasaklamıştı.