Avrupa'da soğuk savaş

Avrupa'da soğuk savaş
Avrupa'da soğuk savaş

Lyon / Fransa

Dondurucu soğuk ve kar, Avrupa'da hayatı durdurdu

Avrupa ağır kış şartlarını atlatamadı. Hava durumuna bağlı kazalarda onlarca kişi hayatını kaybetti. Eksi 33 dereceyi gören Polonya’da soğuk hava yüzünden sadece önceki gece 18 kişi donarak can verdi, ölü sayısı 36’ya çıktı. Kıta genelinde kötü hava nedeniyle çoğu havaalanı kapatıldı, Almanya ’da binlerce kişi şehirlerarası demiryollarındaki sorunlar nedeniyle trenlerde mahsur kaldı. Berlin’de yetkililer, metro istasyonlarını açık tutup otobüsleri seferde bırakarak evsizlerin geceyi geçirmelerine olanak sağlarken, çorba servisi yapan bazı lokantaları da kapatmadı.
Uluslararası ulaşım da kardan etkilendi, üç gündür kapalı olan Londra Gatwick Havaalanı kesintili de olsa hizmete başladı. Londra Heathrow, Paris Charles de Gaulle, Amsterdam Schiphol, Berlin Tegel ve Düsseldorf havaalanlarında yoğun gecikme ve iptaller oluyor. Londra City ve Edinburgh havaalanlarıysa kapalı. 

Balkanlar’da olağanüstü hal
İngiltere ’yi kıta Avrupasına bağlayan Eurostar tren hattında da hizmet sınırlı. Danimarka, acil yardım araçlarına ülkenin güneydoğusunda yardımcı olmak üzere orduyu devreye sokarken, Belçika ’da trafik sıkışıklığı 600 kilometreden uzun kuyruk oluşturdu. Balkanlar’daysa Bosna, Sırbistan ve Karadağ, Drina Nehri’nin son 100 senenin en yüksek seviyesine ulaşması sebebiyle olağanüstü hal ilan etti. Nehre yakın noktadaki yerleşim yerleri tahliye edildi. ( bbc )


  ETİKETLER:

  Almanya

  ,

  Belçika

  ,

  İngiltere

  ,

  BBC