Avrupalı gençler şaşkın: Şırnak sokaklarında kız yok

Avrupalı gençler şaşkın: Şırnak sokaklarında kız yok
Avrupalı gençler şaşkın: Şırnak sokaklarında kız yok
Nuh'un Gemisi'ni araştırmak için Şırnak'a gelen 16 Avrupalı genç sokaklarda kız göremeyince şaşkınlıklarını gizleyemedi
EBUBEKİR KARATOPRAK

ŞIRNAK – Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları’nın destekleği ‘Küre Uyarıyor’ projesi kapsamında 16 Avrupalı genç Şırnak’ta Nuh’un gemisini arayacak. Şırnak’ı gezen öğrenciler, sokaklarda kızların dolaşmadığını görünce şaşkınlık yaşadıklarını dile getirerek, “Buraya gelmeden endişelerimiz vardı. Ancak, gezip insanlarla sohbet edince bu endişemiz ortadan kalktı” dedi.
AB Eğitim ve Gençlik Programları çerçevesinde ‘Küre Uyarıyor’ projesi kapsamında Bulgaristan, Romanya, Polonya ve Çek Cumhuriyeti’nde 16 kişilik öğrenci grubu Şırnak Gençlik ve Kültür Evi’nin davetlisi olarak kente geldi. Kente gelen öğrenciler, sokaklarda gezerken, az sayıda kız görünce şaşkınlıklarını gizleyemediklerini söyledi. Bulgaristan’ın Sofya Üniversitesi’nden gelen Stayan Shivarov, “Buradaki halk çok misafirperver ve bize çok iyi davranıyor. Farklı kültürlere sahibiz ama. Kentte sokaklarda az sayıda kız görünce şaşırdık. İnsanlarla proje üzerine konuştuk, küresel ısınma ile fazla ilgilenmiyorlar. Daha çok geçim sıkıntısı ve hayat şartlarının zorluğunu anlatıyorlar. Buraya gelirken endişemiz vardı. Ancak insanları görünce endişemiz ortadan kalktı” dedi.
Polonyalı Jakul Unıejewskı ise, “Şırnak’ta daha çok küresel ısınma üzerine çalışacağız. Burada Nuh’un gemisinin Şırnak ile ilgisini de araştıracağız” dedi.
Şırnak Gençlik ve Kültür Evi Proje Koordinatörü Ekrem Bayık, Avrupa’dan gelen gençlerle küresel ısınma üzerine çalışmalar yapacaklarını söyledi. Bayık, “Günümüzde sanayi ülkelerinin sera gazının salınımı konusundaki duyarlığına bakılırsa Nuh’un gemisine yine ihtiyacımız olacaktır. Ama ne yazıktır ki günümüz dünyasının tehlikesinin mesihi olacak bu geminin nerede olduğu tam olarak bilinmemektedir. Ancak gerek 17’nci yüzyılda Evliya Çelebi’nin seyahatnamesinde, gerekse de kutsal kitapların yorumlarında Nuh’un Gemisi’nin Şırnak’ta olduğunu söylemiştir. Biz de küresel ısınmaya dikkat çekmek amacıyla gelen konuk öğrencilerle Şırnak’ta Nuh’un Gemisi’ni araştıracağız. Bu araştırma Şırnak tarihi yerlerinden yola çıkılarak yapılacak. Proje sonucunda bir rapor yayınlanarak gittikçe daha kötü ve dönülmeyecek hale gelen küresel ısınmayla ilgili Nuh’un yaşadığı Şırnak’tan tüm dünyaya ‘Küre Uyarıyor’ diyeceğiz” dedi. (dha)