Avrupalı göçmenler olmasaydı restoranlarımı kapatmak zorunda kalırdım.

Avrupalı göçmenler olmasaydı restoranlarımı kapatmak zorunda kalırdım.
Avrupalı göçmenler olmasaydı restoranlarımı kapatmak zorunda kalırdım.
Alanında dünyanın en iyilerinden kabul edilen İngiliz aşçı Jamie Oliver İngiliz çalışanlarını tembel buluyor: Avrupalı göçmenler daha güçlü ve dayanıklı...

İngiliz şef Jamie Oliver, İngiltere’de genç neslin çok tembel olduğundan yakındı. Babasının barının mutfağında çalışarak başladığı kariyerinde 150 milyon pound’luk bir servet kazanan, dünyanın en iyi aşçılarından biri kabul edilen Oliver restoranlarında İngilizleri çalıştırmaktansa Avrupalı genç göçmenlerle çalışmayı seçtiğini aktardı. 38 yaşındaki ünlü aşçı, 20’li yaşlarındayken haftada 80-100 saat çalıştığını, şimdiyse Avrupa Birliği düzenlemeleri gereği haftada azami 48 saat çalışılabildiğini hatırlatarak “Eskiden olduğunun yarısı kadar çalışıyorlar ama yine de mızmızlanıyorlar” diyor.
“Avrupalı göçmen gençler çok daha güçlü, çok daha dayanıklı. Eğer onlar olmasaydı yarın tüm restoranlarım kapanırdı, çünkü yerlerine geçecek hiçbir İngiliz yok” diyen Oliver, restoranlarında 350’den fazla aşçı çalıştırıyor. ‘Jamie’s Italian’ restoranlarının sadece İngiltere’de 30’dan fazla şubesi var. “Herkesin gençlerden yakındığını biliyorum. Ve eminim bu nesil de birçok şeyde başarılı olacak ama sıcak mutfaklarda uzun saatler boyunca çalışmak bunlardan biri değil” diyen Oliver, 13 yaşında babasının mutfağında işe başladığında günde 15 saat çalıştığını söylüyor. ‘Jamie’s Italian’ yakında İstanbul ’da, Zorlu Center’ın içinde de bir şube açacak.