Avrupalıların yüzde 67'si kadınların bilim yapamayacağını düşünüyor

Avrupalıların yüzde 67'si kadınların bilim yapamayacağını düşünüyor
Avrupalıların yüzde 67'si kadınların bilim yapamayacağını düşünüyor
Kadınlara yönelik cinsiyetçi yargılar Avrupalıların yüzde 67'sini sarmış durumda. Beş bin kişiyle yapıştırılan araştırmaya göre kıtanın sakinlerinin çoğu kadınların bilim insanı olamayacağı görüşünde...

RADİKAL - Yüzyıllardır 'erkeklerin tarihini' yaşayan kadınlar, günümüzde hâlâ çevresel koşullar ve önyargılarla boğuşuyor. Ne bilimin, ne sanatın ne de başka herhangi bir alanın cinsiyeti var; oysa ki "Kadından ressam çıkmaz", "Hiç kadın kâşif yok" şeklindeki kalıpyargılar gezegenin her yanını kaplamış durumda. Bu kez Avrupa 'da yapılan bir araştırma anımsatıyor can sıkıcı durumu: L'Oreal Foundation tarafından beş bin kişiyle yapılan araştırma, Avrupalıların yüzde 67'sinin kadınların bilim insanı olmak için gereken becerilere sahip olduğuna inanmadığını ortaya çıkardı. Sol.org'un haberine göre araştırmada Avrupalıların büyük bölümünün kadınların bilim dünyasında yüksek konumlara gelebileceklerine inanmadığını gösterdi. Bu sayının İngiltere için de yüzde 64 olduğu görülürken, araştırmaya cevap verenlerin yüzde 89'u kadınların 'bilim dışında her şeye' eğilimi olduğunu söyledi.

'Kız oyuncakları', kız çocuklarını bilimden uzaklaştırıyor

Jale Özgentürk yazdı. "Bilimde de kadının adı yok!"

Kadınların yalnızca yüzde 45'i erkeklerin yükselmelerine izin vermediğini düşünürken, kadınların yükselememesinin en büyük sebebi olarak 'kültürel faktörler' gösterildi.
Bilim kadınlarından 'seksi' tepki!

Avrupa Birliği içerisinde akademik pozisyonlarda kadınların oranının yüzde 28 olduğu söylenirken, yüksek pozisyonlarda bu oranın düştüğü ve yüzde 11 olduğu, bilimle uğraşan kadınların yükselemediği söyleniyor. (Sol.org.tr)