Avustralya cayır cayır yanıyor

Avustralya cayır cayır yanıyor
Avustralya cayır cayır yanıyor

Deniz kenarından ayrılmayan ve sürekli yüzünü yıkayan insanlar serinleme gayreti içinde. FOTOĞRAFLAR: REUTERS,AFP

Termometrelerin üç gün üst üste 43 dereceyi gösterdiği Avustralya, son 100 yılın en sıcak günlerini yaşıyor. Cehennem sıcağının öldürdüğü insan sayısı 28'e çıktı

SYDNEY - Son 100 yılın en sıcak günlerini yaşayan Avustralya’da bu sebeple ölenlerin sayısı 28’e çıktı. İtfaiye yetkilileri, dün sabah ülkenin güneydoğusundaki Victoria eyaletinde altı ceset daha bulunduğunu ve önceki gün 22 olarak açıklanan ölü sayısının 28’e yükseldiğini açıkladı.
Ölenlerden çoğu yaşları 70’le 80 arasında değişen yaşlılar. Solunum yetmezliği, tansiyon ve kalp rahatsızlıklarına bağlı ölümler yüzünden yetkililer, yaşlıların mecbur kalmadıkça dışarı çıkmaması gerektiğini belirten duyurular yayımladı. Yetkililer, bölgede çok sayıda orman yangını çıktığını ve bunun da hava sıcaklığının artmasına yol açtığını söylüyor. 

48 derece gören yerler de var
Eyalette hava sıcaklığı üç gün üst üste 43 dereceye ulaştı. Alevlerin 10 evi ve 6 bin 500 hektarlık alanı yok etmesi ve ülkenin en büyük ikinci kenti Melbourne’u besleyen elektrik trafosuna yaklaşması yetkilileri korkutuyor. Sıcaktan meydana gelen arızalar nedeniyle Melbourne’daki birçok bölgeye elektrik verilemiyor. Elektrik hizmetinden yararlanamayan çok sayıda ev ve işyeri sahibi kenti terk etti. Ülkede hava sıcaklığının bazı bölgelerde 48 dereceye bile çıktığını söyleyen meteoroloji yetkilileri, bu durumun gelecek hafta da süreceğini tahmin ediyor.
Avustralya’nın güney bölgesinde yer alan Victoria’da peş peşe çıkan orman yangınları kontrol altına alındı ancak bölgede büyük maddi hasar oluşmasının önüne geçilemedi. 

İşe gideyim bari, klima var!
Sıcaktan bunalan insanlar kendilerini serinletmenin yollarını arıyor. Elektrik kesintileri yüzünden klima kullanamayan halk, plaj ve parklara akın etti. Denize girerek ya da yüzünü yıkayarak serinleyenler bir an önce klimalarına kavuşmak istiyor. Çoğu işyeri elektrik kesintisi yüzünden çalışanlara izin verdi ancak çalışanlar, sıcak havada sokakta gezmektense, buz gibi klimanın altında, işte olmayı tercih ettiğini söylüyor. (afp)