Avustralya'da alevler 96 can aldı, ülke seferber oldu...

Avustralya'da alevler 96 can aldı, ülke seferber oldu...
Avustralya'da alevler 96 can aldı, ülke seferber oldu...

Aşırı sıcak hava ve rüzgâr yüzünden önceki gün toplam 26 farklı bölgede çıkan yangınlarda 650 ev kullanılamaz hale geldi. FOTOĞRAF: AP

Haber: MUZAFFER ÖZÇELİK / Arşivi

MELBOURNE - Avustralya’nın Melbourne kentini etkisi altına alan orman yangınlarında şu ana kadar dördü çocuk 96 kişi öldü. Bu rakam,  ülkedeki orman yangınlarında en çok can kaybının yaşandığını gösteriyor.  26 farklı bölgede çıkan yangınlardan 12’si hâlâ kontrol altına alınamadı. Yangınların Kuzey Melbourne’de 210 bin hektar alanı kapladığı, daha da büyüyeceği bildirildi.
Yangınlarda ‘Kanal 9’un eski haber spikeri Brian Naylor da hayatını kaybetti. Victoria eyaletinde 70 okul tatil edildi. Yangınların etkisi altındaki bölgelerde 650 ev kullanılamaz hale gelirken dört bin kişi Kızıl Haç’tan yardım isteminde bulundu. Yangınlara karşı üç binden fazla itfaiye görevlisi mücadele ederken ekiplere 342 itfaiye aracı, 23 buldozer ve üç söndürme uçağı eşlik ediyor.
Avustralya Başbakanı Kevin Rudd, ordunun itfaiyeye yardım edeceğini duyurdu. Hükümet, zarar görenler için 10 milyon dolarlık yardım yapılacağını açıkladı. Ülkenin dört büyük bankası National Australia, ANZ, Commonwealth ve Westpac bankaları birer milyon dolarlık yardım yaptığını açıkladı.