Avustralya'dan 'Semenya çift cinsiyetli çıktı' iddiası...

Avustralya'dan 'Semenya çift cinsiyetli çıktı' iddiası...
Avustralya'dan 'Semenya çift cinsiyetli çıktı' iddiası...

Semenya geçen hafta bir dergiye ?kadın gibi? poz vermişti... fotoğraf: ap

Cinsiyet testine tabi tutulan atlet Caster Semenya'nın test sonuçlarında 'çift cinsiyetli' çıktığı iddia edildi. Federasyon ise iddiaları kesin olarak reddediyor

SYDNEY - Dünya Atletizm Şampiyonası’nda kadınlar 800 metrede altın madalya kazanan ancak kadın değil erkek olduğu iddiaları tartışma yaratan Güney Afrikalı atlet Caster Semenya’nın test sonuçlarına göre, ‘çift cinsiyetli’ olduğu öne sürüldü. Sonuçlar resmi olarak açıklanmadı ancak sonuçların ellerine geçtiğini iddia eden Avustralyalı Sydney Morning Herald gazetesi, Semenya’nın çift cinsiyetli olduğunu yazdı.
Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği’nin (IAAF)  doğrulamadığı sonuçlarda Semenya’nın rahim ve yumurtalıklarının olmadığı, iç bölgede testislerinin bulunduğu bu nedenle vücudunun yüksek oranda erkeklik hormonu salgıladığı da iddia ediliyor. IAAF ise gazetenin Caster Semenya’nın hem erkek, hem kadın cinsel organlarının olduğu yönündeki iddialarını onaylamadı.
Sözcü Nick Davies, test sonuçlarını görmediğini ancak sonuçların uzman ekibe ulaştığını belirtti. Testin incelenmesi gerektiğini söyleyen Davies, sürecin birkaç hafta alacağını söylüyor. IAAF, sonuçlar belli olunca önce atletle özel olarak konuşacak. Açıklama, çift cinsiyetli olması halinde de doping söz konusu olmadığı için, Semenya’nın madalyasının geri alınamayacağı yönünde. (ap)