Ay ne güzel!

Ay ne güzel!
Ay ne güzel!

Dün sabah TSİ 07.29 da yarı gölgenin Ay üstüne düşmesiyle başlayan tutulma, TSİ 09.40 ta tam tutulma evresine geçti. Tutulma maksimumu ise TSİ 10.16.57 de gerçekleşti.

456 yıl sonra kuzey yarımküre için en uzun gece olan 21 Aralık'a denk gelen Ay tutulması Türkiye'den izlenemedi

Tutulmalar gökyüzü meraklıları için zaten önemlidir ama bu sefer değeri daha fazlaydı. 456 yıl sonra kuzey yarımküre için en uzun gece olan 21 Aralık’a denk gelen Ay tutulması , Türkiye ’den izlenemedi ama görülebildiği ülkelerde büyük heyecan yarattı. Teselli haberiyse şu: Gelecek yıl ilk Ay tutulması 15 Haziran 2011’de meydana gelecek ve bu tutulma Türkiye’den izlenebilecek.
Dünya ’nın tek doğal uydusu Ay, tüm diğer gezegen ve uydular gibi yansıttığı ışığı Güneş’ten alıyor ve Ay tutulması sırasında Dünya, Güneş’le Ay arasına girerek Ay’ın Güneş’ten gelen ışığı Dünya’ya yansıtmasına engel oluyor. Bu sırada Ay bakır renginde görünüyor. Yılda birkaç kez gerçekleşen Ay tutulmalarında dün gerçekleşen tutulma güzel bir tesadüfle gündönümüne denk geldi. 21 Aralık, kuzey yarımküre için kışın en uzun gecesi. Bu tesadüf kayıtlara göre en son 1554’te görüldü.
Tutulma Kuzey Amerika , Güney Amerika’nın bir bölümü ve Kuzeydoğu Asya’da bakır renginde gözlenebildi. Ay, Dünya’nın yarı gölgesine girmeden Türkiye’de battığından meraklılara internetten yayın yapan amatör-profesyonel gökbilimcilerin görüntüleri düştü.