'Ayak tırnaklarınızda oje varken bot giymeyin'

'Ayak tırnaklarınızda oje varken bot giymeyin'
'Ayak tırnaklarınızda oje varken bot giymeyin'
Ayak Sağlığı Uzmanı uyarıyor: "Botun içindeki ayaklar, hapisteki insan gibidir. Havasız kaldığı için dolaşım olmaz ve kılcal damarlar görevini yapamaz"

Ayak Sağlığı Uzmanı (Podiatrist) İsmail Tuncel, ojeli ayak tırnaklarının uzun süre bot veya çizmede kalmasının, varis, tırnak batması, şekil bozukluğu, mantar enfeksiyonu gibi rahatsızlıklara yol açabileceği uyarısında bulundu. Özellikle kadınların, ayakkabı , bot ve çizme tercihinde bazı konulara dikkat etmesi gerektiğini söyleyen Tuncel, “Ayakkabı seçiminin, ayak yapısıyla direkt ilgisi vardır. Yanlış ayakkabı seçimi, devamında idrar yolları enfeksiyonu, bel ağrısı, uzun süre ayakta duramama şikayetleri gibi birçok sorunu beraberinde getirebilir, mantar enfeksiyonu kaçınılmaz olur. Her akşam eve gelindiğinde ayaklar sabunlu suyla yıkanmalıdır” diyor.

Tuncel ayrıca kimi kadınların şık görünmek için sağlık sorunlarına neden olabilecek hatalar yaptığını savunuyor. Bunlardan birinin, ayak tırnaklarındaki oje silinmeden çizme veya bot giyilmesi olduğuna işaret eden Tuncel, “Botun içindeki ayaklar, hapisteki insan gibidir" deyip ekliyor: Havasız kaldığı için dolaşım olmaz ve kılcal damarlar görevini yapamaz. Deride bulunan 400 ter gözeneği zaman içinde kapanır. Bunun devamında da ayakta değişim başlar. Mantar enfeksiyonu tırnağa bulaşır ki bu da şekil ve renk bozukluğunu devamında getirir. Ayrıca ojelerdeki kimyasal maddeler, havasız ortamda tırnağın hem rengini değiştirir hem de kavisini bozar. Tırnaktaki kavis adeta dağ şeklini alır, renk değişikliği iki katına çıkar ve mantar enfeksiyonu gelişir.”

Tuncel, ayak tırnaklarında oje bulunan kadınların, çizme ya da bot giymeden önce ojeleri silmesi gerektiğini de sözlerine ekliyor.


  ETİKETLER:

  Akşam

  ,

  Ayakkabı

  ,

  kimyasal

  ,

  zaman