Ayakkabı fırlatan gazeteci İsviçre'ye sığınmak istiyor

Ayakkabı fırlatan gazeteci İsviçre'ye sığınmak istiyor
Ayakkabı fırlatan gazeteci İsviçre'ye sığınmak istiyor

Iraklı gazeteci Muntazır El Zeydi, 14 Aralık?ta Irak?a sürpriz ziyarette bulunan Bush?a basın toplantısı sırasında ayakkabılarını fırlatmıştı. FOTOĞRAF: AP

ANKARA - ABD Başkanı George Bush’a ayakkabı fırlatan Iraklı gazeteci Muntazır El Zeydi, İsviçre’den sığınma talebinde bulundu. Zeydi’nin avukatı Mauro Poggia, İsviçre’de yayımlanan Tribune de Geneve gazetesine müvekkilinin yargılanmak üzere tutulduğu Bağdat’daki cezaevinde güvenliğinden endişe ettiğini ve Irak’ta gazetecilik mesleğini sürdüremeyeceğini söyledi. Poggia, Zeydi’nin ailesiyle temas kurduğunu ve kendisine siyasi sığınma hakkı verilmesi için İsviçre Dışişleri Bakanlığı’nın yardımını talep eden bir mektubun taslağını hazırladığını açıkladı. Avukat müvekkili hakkında, “Birçok Iraklı eylemini desteklese de her türden radikalin merhametine kalmış durumda. Hayatı kendi ülkesinde cehenneme dönebilir” dedi.
Zeydi, 14 Aralık’ta Irak’a sürpriz ziyarette bulunan Bush’un Irak Başbakanı Nuri El Maliki’yle basın toplantısı sırasında ayakkabılarını Bush’a fırlatmıştı. (aa)